BelediyelerEkonomiManşetSağlıkYerel Haberler

ANTİK LİMANDAKİ İNŞAAT DURDU ŞENKUL ÖFKELİ!

Kıbrıslı Gazetesi Web TV’de her hafta perşembe günü canlı olarak yayınlanan “Cenk Paşa ile İnce Ayar” programının bu haftaki konuğu Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul oldu.

Girne’nin sorunlarının masaya yatırıldığı programda ülke sorunları, özellikle de restorasyon ve alt yapı çalışmalarının durduğu Antik Liman ele alındı.

Şenkul: Personelin Yüzündeki Enerjiyi Görmeye Başladım

Göreve geleli dört aylık bir süre olduğunu hatırlatan Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, bu 4 ayda da bölgede müthiş değişiklikler ve müthiş hareketlilikler olduğunu söyledi.

Şenkul, Kıbrıs’ın üzerinde bir ölü toprağı olduğunu ve bunun yavaş yavaş kalkmaya başladı, o enerjiyi o hareketi belediye çalışanlarının yüzünde görmeye başladığının altını çizdi.

“Girne İçin Büyük Hayallerimiz Var”

“Şimdi müthiş bir hareketlilik olduğu doğru, çalışanların enerjisinin yükseldiği de doğru. Motivasyonlarının arttığı da doğru. Kentte beklentilerinde yükseldiği doğru, ama ben biraz daha fazlasını isteyenlerdenim. O yüzden yaptığımız işlerin daha işin başlangıcı olduğunu bilmesini isterim. Bizim Girne için daha büyük hayallerimiz var. Onun için organize oluyoruz.

“Bu Yanlıştır Demekten Korkan Bakanlar Var”

Başbakanın sert bir tavrı var, liderlik göstermeye çalışıyor. Kendi içinde doğru ya da yanlışı olabilir. Burada muhalefet yapma anlamında değil ama bu sert duruşu gördüğüm kadarıyla ürkmeye sebep oldu. UBP içerisinde başbakana yanlış olduğu konularda bile “bu yanlıştır” demekten korkan bakanlar var. Bunu söylersek görevden alınır mıyız? korkusu var. Korkan çok bakanımız var. Bu bizi kötü bir sürece götürüyor. Birisi çıkıp da başbakana ve ekibi sorunları açık bir şekilde anlatmayı gerekiyor. Biz gittik anlattık, inşallah bizim sorunlarımız iletilmiştir.

“Su Fiyatı Değiştirilirken Belediyelere Soruldu Mu?”

Örneğin su ile ilgili bir karar alındı, 1 Nisan’dan itibaren su 7 buçuk TL olmuştur. Suyun en büyük alıcısı tek alıcısı belediyedir. Belediyelere çağırılıp hiç görüş alınmaz mı? Çünkü bu süreçte de suyun fiyatının değiştirmesi tüzük değişikliği yapması lazım. Sen belediyeye suyu 7.50 TL’den vereceksin. Belediye 3 TL’den 4 TL’den satacak. Bu olacak şey değildir. El-Sen grevine çok olağan bakıyorum, toparlamamız lazım. KKTC genelinde çok büyük umutsuzluk görüyorum.

“Girne Antik Limandaki Çalışmalar Şu Anda Durmuş Durumda”

Girne Antik Liman ile ilgili bazı çıkışlarımız oldu, bu karşılıklı bir dengede oldu Turizm bakanı yetkileri ile ama günün sonunda niyetimizin net olduğunu kendilerini anladı. Bu konunun ülkenin lehine olduğunu fark ettiler. Biz Turizm Bakanlığı ile çok net şekilde uzlaştık. Netlik nedir? Limanın hemen bitirilmesi lazım.

Liman bittikten sonra ortaya çıkacak olan limanda işleyiş belirlenecek. Limanın işlemesi için görev alacak kurum Girne Belediyesidir. Bütçe yatırılması lazım. Anladığım kadarıyla hükümet ile ortakları arasında bir bilek güreşi yaşanıyor. Ama ülkenin buna tahammülü yoktur. İnşaat devam etmek zorundadır. Kendi güreşlerinden dolayı inşaatın durmasına vatandaşın esnafın işletmecinin ödemesine izni yoktur. Cumaya kadar bilgi bekliyoruz.

“Şuanda Sessiziz Ama Bu Fırtına Öncesi Sessizliktir”

Biz turizm bakanının yanında duracağız. Liman kapalı olduğu her gün ülkeyi 10 milyon TL zarara sokar. Şu anda inşaat durdu biz çok mutsuzun, inşaatın yeniden başlamasını bekliyoruz. Aksi takdirde bizde eylemlere başlayacağız. Havalarda milyonlar uçuyor. Akaryakıt işinden 70-80 Milyon TL konuşuyor liman yapılacak 10-15 Milyon yatırım gerekli, yapılmıyor. Eğer hafta sonuna kadar bu iş çözülmezse çok sıkıntılı bir süreç herkesi bekler. Şuanda sessiziz ama bu fırtına öncesi sessizliktir.

Zemindeki tüm eski ev yapıları çıkarıldı. Kanalizasyon ve su alt yapısı yenilendi. Binaların cephelerinde bazı düzeltmeler yapıldı ama eksiklikler var. Liman tam randımanla çalışılsa 2-3 ay süreye ihtiyaca vardır.

“Girne’deki Trafik Sorununu Çözeceğiz”

Girne’de yaşanan trafik sorununa da değinen Şenkul; “Toplu taşıt kullanılması lazım. Bisiklet sürülmesi lazım. Yaya olması lazım. Yeni yollar yapılmadığı sürece kurtulamayız. Trafik uzmanları ile çalışıyoruz. Ciddi bir para ödedik, Bekir Ilıcalı ile sözleşmemizi yaptık. Bize 1 ay içerisinde alternatif simülasyonlar ile dönüş yapacak. O yüzden Bilal beyi bekliyoruz. Bellepais’ten Ozanköy’den Doğanköy’den Çatalköy’den direkt Lefkoşa’ya geçirecek hattın inşasındayız. Bu kısa süreli çözümdür. Bu yol müstakil evlerin içinden geçiyor gönlüm rahat olmasa da 3-5 yıl bizi rahatlatacaktır ve bu şekilde olacaktır.”

“Doğu Çevre Yolu ile İlgili Projemiz Hazır”

Doğu Çevre yolu ile ilgili de konuşan Şenkul; “Proje var. Yıkılacak bina da çok yoktur. Tek sorun istimlak sorunudur. Bedelini ödemek çok zordur. Bizim önerimiz şudur; bazı arsa sahiplerine imar hakları vererek onları kompoze etmek. Ulaştırma bakanı da olumlu bakıyor. İkinci seçenekte takas yöntemidir. Çok sayıda KKTC mülkü var, mal sahibine başka yerler vererek işlem yapılabilir.

“Otel Plajlarında Artık Bilet Kesilmeyecek”

Deniz temizliği çok önemlidir. Biz bu yaz Mayıs’tan başlayarak düzenli şekilde kendi tahlillerimizi kendimiz yapacağız. Sonuç neyse hiç korkmadan bunu söyleyeceğiz. Eğer kirliyse kirli diyeceğiz. Bunu saklayarak bir yere varamayız. Ben kirli olduğunu düşünmüyorum şuanda bir sorun yok ama böyle giderse çıkacak. Tüm halk plajlarının bakımını yapacağız, kale arkasını da aktif etme hayallerimiz var.

Plaj sporları olan bir alan yaratıyoruz. Beş nokta da iskeleden halk denize girebilecek. Otellerde artık bilet kesmeyecek. Hizmet aldığınız zaman para ödeyeceksiniz. Denizden sahil yolu olacak bu otellere de yarayacak. Herkes bu yollarda yürüyebilecek, bu anlayışa dönmemiz lazım. İnsanlar denize çok yabancı. 110 bin nüfustan 90 bini denize girmiyor. Amacımız insanların huzurlu olmasıdır. Bu durumda herksin geliri artar. Turiste neyi beğendirebiliriz diye düşünmek yerine artık turistlere de buranın yaşanacak bir yer olduğunu hissettireceğiz. Bütün odağı kendi vatandaşımıza çevirmemiz lazım. Dünyanın en güzel otellerini de yapsak çevremize güzel bakmalıyız. Tekrar başa dönüyorum daha hiç bir şey yapmadık yolun başındayız.

“Eğlence Yerleri ile İlgili Şikâyet Gelmezse Belediye de Hesap Sormaz”

Eğlence merkezleri ile ilgili de konuşan Şenkul, “Büyük işletmelerde zaten sesle ilgili sistem var ama belli bir yere kadar işe yarıyor biz belediye olarak bu saate kadar izin veriyoruz. Bizim yapabileceğimiz bu işletme ile mahalleli anlaşırsa mahalleli rahat bir şekilde rahatsızlık duymaz, şikâyet olmazsa belediye gelip hesap sormaz. Mahalleli ve işletme arasındaki hukuk kurulması gerekiyor. Mahalleli rahatsız oluyorsa da bize başvuruyor ve belirli kurallar içinde olmaz ise bu işi yapamazsın ama özellikle Girne Antik Limanda özel bir izin olacaktır. Yaşam orada azalıyor. Antik Liman’da gece 02.00’ye kadar olacak. Turizm Bakanlığı ile de görüşmeler yapıldı. Birçok şey belirlenecek ama o bölgeyi eğlenceye ayıracağız.

Türk Mahallesi de yavaş yavaş eğlence konusunda gelişmektedir. Orada da yavaş yavaş dönüşümler olacaktır, bu dünyanın her yerinde böyledir. Burada da böyle olacaktır. Girne bir eğlence kenti olmaya devam edecek.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu