DünyaManşetTürkiye

Biden İle Görüşme Yaklaşırken Erdoğan Tutumunu Yumuşattı

ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün Brüksel’de gerçekleştireceği görüşme ABD basınının büyük ilgisini çekmeye devam ediyor. Görüşme öncesinde New York Times kapsamlı bir analiz hazırladı.

New York Times muhabiri Carlotta Gall, Biden-Erdoğan görüşmesi öncesinde kapsamlı bir analiz hazırlayarak iki ülkenin yaklaşımını ve masaya yatırılacak potansiyel konuları gündeme getirdi.

“Biden ile görüşme yaklaşırken Erdoğan tutumunu yumuşatıyor” başlığının kullanıldığı makalede, “Trump gitti ve Türkiye ekonomisi de krizdeyken Türkiye Cumhurbaşkanı Batılı liderleri düşman haline getirmekten ziyade onların gönlünü almaya çalışıyor. Fakat Erdoğan daha ne kadar bu şekilde devam eder” spotu kullanıldı.

Gazetenin bugünkü nüshasında yayınlanan makalede, son dört yılda Erdoğan muhalifleri “ezdiği” ve Moskova ile yakınlaştığı belirtilirken, “Erdoğan müttefiklerine hükümet anlaşmaları sundu ve uygun gördüğü bölgelere asker gönderdi. Ve büyük çoğunluğunda ABD’nin eski başkanı Trump yönetimi buna göz yumdu. Fakat Erdoğan bugün Brüksel’de kritik bir NATO toplantısına katılırken aynı zamanda çok daha şüpheci bir Biden yönetimiyle karşı karşıya gelecek” ifadesi yer aldı.

“Erdoğan için işler kolay değil”

Makalede, “Erdoğan için işler kolay değil. Corona virüsü salgını ve ekonomiyi yönetememesi sebebiyle ülke için bazı sorunlarla karşılaştı, bunlar enflasyon, işsizlik ve TL’nin tehlikeli şekilde zayıflaması ki bu durum bir borç krizi yaratabilir. Dolayısıyla Erdoğan tutumunu yumuşattı ve halihazırda bazı konularda geri adım attı. Batı’dan yatırıma çok ihtiyaç duyduğu için yaptı bunları ve bunlar Rusya’nın sağlayamayacağı şeylerdi. Batı liderlerini kendine çekmek için doğu Akdeniz’deki doğalgaz çalışmalarını durdurdu ve Moskova’yı kızdıracak bir şekilde Polonya’ya drone sattı ve Ukrayna’ya destek oldu” ifadesi kullanıldı.

Fakat makalede Erdoğan’ın elinde güçlü kartlar olduğu da belirtildi. Türkiye’nin NATO müttefiki olması, milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapması ve Afganistan’daki askeri varlığının kritik öneme sahip olduğu kaydedildi.

Kaynak: Sözcü Gazetesi

Diğer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen tarayıcıda ki reklam engelleme eklentisini devredışı bırakın.