Teknoloji

Gmail Hesaplarının Silinmesine Son 16 Gün

Google, iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirmeyen ve az kullanılan gmail hesaplarımı güvenlik için silmeye başlayacağını duyurdu.

Google, iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirmeyen ve az kullanılan gmail hesaplarımı güvenlik için silmeye başlayacağını duyurdu.

Teknoloji devi Google, güvenlik gerekçesiyle kullanılmayan birçok gmail hesabını sileceğini açıkladı. Kullanıcıların Drive, Dokümanlar ve Fotoğraflar gibi Google Workspace uygulamaları da dahil olmak üzere, iki yıl boyunca hiç kullanılmamış olan tüm hesaplar silinebilir.

Google’ın bu güvenlik önlemini almasındaki en büyük neden ise eski hesapların saldırılara açık olabileceği ihtimali. Çünkü unutulmuş veya kullanılmayan hesaplar genellikle ele geçirilmiş, iki faktörlü kimlik doğrulaması kurulmamış eski veya yeniden kullanılmış şifrelere dayanıyor ve kullanıcı tarafından daha az güvenlik kontrolüne sahip.

Google Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Ruth Kricheli, mayıs ayında yazdığı bir blog yazısında şirketin kullanıcıları spam, kimlik avı dolandırıcılığı ve hesap ele geçirme gibi güvenlik tehditlerinden korumak için teknoloji ve araçlara yatırım yaptığını belirtmişti.

Mayıs ayında bu hamleyi açıklayan Kricheli’ye göre, güncellenen politika yalnızca kişisel hesapları etkileyecek ve okul veya iş hesapları için bu durum geçerli olmayacak.

Kricheli, silinme tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceklerinden endişe duyan kullanıcılar için Google hesabını aktif tutmanın en basit yolunun en az iki yılda bir oturum açmak olduğunu söyledi: “Yakın zamanda Google hesabınızda veya hizmetlerimizden birinde oturum açtıysanız hesabınız etkin kabul edilir ve silinmez.”

Kricheli’ye göre e-posta okumak veya göndermek, Google Drive’ı kullanmak, YouTube videosu izlemek, Google Play Store’dan uygulama indirmek, üçüncü taraf bir hizmette oturum açmak için Google’ı kullanmak veya yalnızca Google Arama’yı kullanmak gibi eylemlerin tümü etkinlik olarak sayılıyor.

Google hesaplarının aktif kalmasını isteyen kullanıcıların 16 gün içinde giriş yapmaları ve hatta iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirmeleri öneriliyor.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu