Teknoloji

Yapay Zekadan Haftada 7 Dolara Flört Dersi

Çin'de flört etmeyi, kızgın partnerlerine nasıl davranacaklarını öğrenmek isteyen gençler, yapay zeka destekli, kurgu senaryo ve simülasyonlara dayanan uygulamaları kullanıyor.

Yapay zekanın olası avantajları ve dezavantajları çeşitli açılardan tartışılmaya devam ederken, Çin’deki gençler, flört etmek istedikleri kişilerle nasıl konuşmaları gerektiği, nasıl davranmalarının yerinde olacağı ile ilgili yapay zekaya başvurmaya başladı. Her geçen gün daha fazla Çinli genç, haftada 7 dolar karşılığında ‘yapay zeka aşk koçlarından’ tüyo alıyor, bunun için çeşitli uygulamalar kullanıyor.

Business Insider’ın aktardığına göre, randevu sırasında ne söyleyeceğini bilemeyen ya da nasıl flört edeceği konusunda bilgi sahibi olmayan bazı gençler, yapay zeka destekli ‘RIZZ.AI’ ve ‘Hong Hong Simulator’ gibi uygulamalardan faydalanıyor.

RIZZ.AI isimli uygulamayı kullanan kişiler, kurgu senaryolarda kurgu karakterlerle etkileşime geçebiliyor. Bu uygulama adını bir kişinin başkalarını etkileme ya da baştan çıkarma yetisini imleyen, Z kuşağı arasında kullanılan ‘Rizz’ kelimesinden alıyor. Günlük 0,99 dolar karşılığında bu uygulamayı kullanan Business Insider, kişilerin simülasyona katılabileceği, okul kütüphanesinde ya da vegan bir partner adayına karşı neler yapılabileceğini gösteren çeşitli senaryolar olduğunu gördü.

Insider’ın aktardığına göre, uygulama, kullanıcılarına, söz konusu kurgu karakterlerle konuşma talimatları veriyor, örneğin “Gidip ona birlikte kahve içip içemeyeceğiniz sor” gibi talimatlarda bulunuyor. Uygulamada bir de ‘Rizz Notu’ isimli bir bölüm bulunuyor. Bu, simülasyonda ne kadar ‘başarılı’ flört ettiğine bağlı olarak kullanıcıya bir not veriyor. Ayrıca, hangi noktaları geliştirebilecekleri konusunda da öneriler yer alıyor. Uygulamaya daha uzun vadeli olarak üye olmak da mümkün.

Çinli gençlerin kullandığı bir diğer uygulama ise Hong Hong Simulator. Bu uygulama, diğerinden biraz daha farklı olarak daha Çin’e adapte bir uygulama ve kızgın partnerlerin nasıl ‘tatlılıkla ikna edilebileceğine’ odaklanıyor. Örneğin, uygulamada kullanıcıdan “Telefonu yüzüme kapattın” tepkisine yanıt vermesi isteniyor, ardından kullanıcıdan partnerini sakinleştirip ikna etmesi bekleniyor. Verilen cevabın ne kadar etkili olduğuna göre, kullanıcıya da o kadar yüksek bir ‘affedilebilirlik notu’ veriliyor.

Öte yandan, bazı kişiler ise yapay zekadan alınan yardımı bir adım daha öteye taşıyarak doğrudan yapay zeka sohbet robotlarıyla ilişki yaşadıklarını iddia ediyor. Bu robotların arasında ‘Şimdi Herhangi Bir Şey Yap’ (DAN) gibi ChatGPT sohbet robotları da bulunuyor. DAN, 7/24 flörtleşip duygusal destek sağlayabiliyor. DAN ile ilişkisi olduğunu söyleyen Lisa isimli bir kadının, Çin’in Instagram benzeri Xiaohongshu uygulamasında 900 bini aşkın takipçisi bulunuyor.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu