Çevre

Uyumak Bile Çok Zor

Eşi benzeri görülmemiş bir sıcak dalgasının yaşandığı Brezilya genelinde yaklaşık üç bin kasaba ve şehir için kırmızı alarm verildi.

Brezilya genelinde yaklaşık üç bin kasaba ve şehir için kırmızı alarm verildi. Pazar günü 42.5C ile Kasım ayı için sıcaklık rekorunun kırıldığı ülkede, klimalar gibi ‘soğuk’ çözümler nedeniyle enerji tüketimi de rekor seviyelere yükseldi.

Eşi benzeri görülmemiş bir sıcak dalgasının yaşandığı Brezilya genelinde yaklaşık üç bin kasaba ve şehir için kırmızı alarm verildi.

Yerel yönetimler Rio de Janeiro‘da Pazar günü (12 Kasım) 42.5C ile Kasım ayının rekorunun kırıldığını, Salı günü (14 Kasım) ise yüksek nem oranı nedeniyle sıcaklığın 58.5C’ye kadar çıktığını söyledi.

BBC‘de yer alan habere göre; en iyi ihtimalle yarına (17 Kasım) kadar sürmesi beklenen sıcaklardan yüz milyondan fazla insan etkilendi. Yetkililer bu durumu El Niño iklim fenomeni ve iklim değişikliği ile ilişkilendirdi.

Ulusal Meteoroloji Enstitüsü (Inmet), São Paulo şehrinin Salı günü (14 Kasım) öğleden sonra ortalama 37.3 dereceyi gördüğünü bildirdi.

AFP haber ajansına konuşan 22 yaşındaki Riquelme da Silva, “Çok yorgunum, çok zor” dedi ve ekledi:

“Eve gittiğimde soğuk su var, yoksa kalkamıyorum bile çünkü çok yorgunum. Uyumak bile çok zor.”

60 yaşında bir sokak satıcısı olan Dora, dışarıda çalışanlar için sıcağı “dayanılmaz” olarak tanımladı.

Inmet ülkenin büyük bir bölümü için kırmızı alarm verdi. Bu uyarılar, sıcaklıkların beş günden uzun bir süre boyunca ortalamanın 5C üzerinde seyredebileceğini ve sağlık açısından ciddi bir tehlike oluşturabileceğini gösteriyor.

Güney yarımkürede yazın başlamasına bir aydan fazla bir süre kala yaşanan sıcak dalgası, insanların kendilerini serin tutmaya çalışması nedeniyle Brezilya’nın enerji tüketiminin rekor seviyelere yükselmesine neden oldu.

Geçen hafta yayınlanan Inmet araştırması, ülkedeki ortalama sıcaklığın Temmuz’dan Ekim’e kadar tarihsel ortalamanın üzerinde olduğunu gösterdi.

İklim değişikliği nedeniyle dünyanın birçok yerinde aşırı hava koşulları daha sık ve daha şiddetli hale geliyor.

Bilim insanlarına göre, sıcak dalgaları birçok yerde daha uzun süreli ve daha yoğun hale geliyor ve insan kaynaklı sera gazı salımlarının devam etmesine paralel olarak bu durumun da sürmesi bekleniyor. Ek olarak Dünya şu anda küresel sıcaklıkların tipik olarak arttığı bir El Niño iklim fenomeninin etkisinde.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu