DünyaManşet

BM Güvenlik Konseyi Başkanı’ndan “Kıbrıs” Açıklaması

Vasily Nebenzia, Holguin‘in, gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından iki tarafın da bulanabilecek bir ortak zeminden oldukça uzakta olduğunu gördüğünü söyledi.

BM Güvenlik Konseyi Başkanı Vasily Nebenzia dün yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri kişisel temsilcisi Maria Angela Holguin’in Kıbrıs çözümü için sadece ortak bir zemin olmadığını bulduğunu söyledi.

BM Güvenlik Konseyi Başkanı ve Rusya’nın Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vasily Nebenzia konuyla ilgili olarak, “BM Genel Sekreteri’nin kişisel temsilcisi, eski Kolombiya Dışişleri Bakanı Holguin adaya gitti, her iki tarafla da görüştü ve tarafların bulunabilecek bir uzlaşma çözümünden çok uzak olduğunu gördü” ifadelerini kullandı.

“2017’DEN BERİ HERHANGİ BİR İLERLEME OLMADI”

BM basın brifinginde konuşan Nebenzia, “Bu talihsiz bir durum, ancak sahip olduğumuz son fırsat 2017’de Crans-Montana’daydı, ne yazık ki bu fırsatı kaçırdık ve o zamandan beri Kıbrıs müzakerelerinde gözle görülür, elle tutulur bir ilerleme olmadı” dedi.

Ayrıca BM Güvenlik Konseyi’nin her iki tarafın bazı planlarındaki pozisyonların sertleştiğini gördüğünü de sözlerine ekledi.

 “Şimdi Holguin’in görev süresinin uzatılması konusu var, ancak bu kesinlikle Genel Sekreter’in yetkisindedir, çünkü o Genel Sekreter’in Kişisel Elçisi. Güvenlik Konseyi’nin elçisi veya Kıbrıs Özel Temsilcisi değil. Göreceğiz. Aslında, kararı vermek ona (Genel Sekreter’e) kalmış,” dedi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu