DünyaManşet

Eski Papa 16. Benedictus Hayatını Kaybetti

Eski Papa 16. Benedictus’un, Vatikan’daki Mater Ecclesiae Manastırı’nda sabah saat 09:34’de yaşamını yitirdiği duyuruldu. Konuya ilişkin geniş açıklamanın ilerleyen saatlerde yapılacağını belirtti.

İNSANLARDAN DUA ETMELERİNİ İSTEMİŞTİ

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile yaklaşık 10 yıl önce istifa eden 95 yaşındaki selefi 16. Benedictus’un ‘’çok hasta’’ olduğunu söylemiş ve inananlardan eski papa için dua etmelerini istemişti.

PAPA 16. BENEDİCTUS KİMDİR?

1927’de Almanya’da dünyaya gelen, gerçek adıyla Joseph Ratzinger, 2005-2013 yılları arasında bu görevi yaptı. Bu göreve seçildiğinde 78 yaş ile en yaşlı papalardan olan Ratzinger, bundan yaklaşık 8 yıl sonra ‘ilerleyen yaşını’ gerekçe göstererek istifa etti.

Papaların ölene kadar görevde kalma geleneğini yaklaşık 600 yıl sonra bozan ilk papa Ratzinger oldu ve bu kararla Katolik dünyasında şok etkisi yarattı.

‘Emekli Papa’ unvanını alan Ratzinger, bundan sonra da Vatikan’da yaşamayı ve papalara özel beyaz kıyafet giymeyi sürdürdü. Mater Ecclesiae Manastırı’nda yaşayan eski papayı sık ziyaret eden kişilerden olan ve biyografisini de yazan Peter Seewald 2020’de de Ratzinger’in sağlık durumunun kötü olduğunu söylemişti.

Gelenekselci, dogmalara bağlı bir Papa olarak hatırlanan 16. Benedictus, bu göreve gelmeden önce engizisyonun devamı sayılan İnanç Doktrini Kurulu’nun başkanlığını yapmıştı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu