DünyaManşet

İran-İsrail Savaşına Taraf Olan Ülke ve Gruplar

İran Ordusu, bu gece başlattığı misilleme saldırısında çok sayıda İsrail hedefine yönelik yüzlerce kamikaze İHA gönderdi.

İran Ordusu, bu gece başlattığı misilleme saldırısında çok sayıda İsrail hedefine yönelik yüzlerce kamikaze İHA gönderdi.

Saldırı haberlerinin başlamasıyla birlikte birçok ülke ve grup, İran’ın yanında ya da karşısında hizalanırken, çatışmanın tarafları da netlik kazanmaya başladı.

İsrail, 1 Nisan’da İran’ın Şam Konsolosluğu’na düzenlediği saldırıda 7 İran vatandaşını öldürmüştü.

Günlerdir İran tarafından yapılması beklenen misilleme saldırısı, bu gece saatlerinde başladı. İran, 250’ye yakın İHA’nın yanı sıra balistik füze ve farklı araçlar ile İsrail hedeflerine saldırırken, ilk saldırı girişiminin ardından farklı ülke ve gruplardan da çatışmaya ilişkin yeni bilgiler geldi.

Saldırılara karşın İsrail’in yanında olduğunu belirten tek ülke ABD olurken, Beyaz Saray’dan gelen açıklamada İsrail’e koşulsuz ve caydırıcı şekilde destek verileceği belirtildi.

Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne da, İran’ın İsrail’e hava saldırısını sert şekilde kınadıklarını bildirdi.

İngiltere tarafından saldırı sonrasında bir açıklama yapılmasa da, Ürdün’de bulunan ABD ve İngiliz güçlerinin ortak şekilde İran’dan gönderilen İHA’ları düşürme girişiminde bulunduğu aktarıldı.

HİZBULLAH, HUSİLER VE TALİBAN İRAN’A DESTEK VERDİ

Buna karşın İran’ın saldırılarına Yemen’de bulunan Husiler, Lübnan Hizbullah’ı ve Taliban tarafından destek verildi.

Lübnan Hizbullah’ı, eşzamanlı olarak füze saldırıları düzenlediğini ve Demir Kubbe’de bazı hedefleri vurduklarını belirtti.

Hizbullah kaynaklarından yapılan açıklamada, işgal altındaki Suriye Golan’ındaki Keila kışlasındaki hava ve füze savunma karargahına düzinelerce Katyuşa roketiyle saldırıldığı aktarıldı.

ÜRDÜN, TOPRAKLARINDAN GEÇECEK İRAN FÜZELERİNİ VURACAK

Buna karşın çatışmada tarafsızlık bildiren ülkeler de var. Ürdün, akşam saatlerinde hava sahasını uçuşlara kapatmasının ardından, İran tarafından gönderilen İHA’lara karşın yaptığı açıklamada, kendi ülkelerinin üzerinden geçecek İHA’ları düşüreceklerini belirterek, çatışmada taraf olmadığını aktardı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu