DünyaManşetSiyaset

The Guardian: Olgun’un İstifası Olumlu Bir İşaret

The Guardian, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin yeniden başlayabileceğini irdeleyen bir makale kaleme aldı.

The Guardian, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin yeniden başlayabileceğini irdeleyen bir makale kaleme aldı.

Patrick Wintour imzalı “Kıbrıs, Türkiye ile bölünmüş ada üzerindeki barış görüşmelerini canlandırmayı hedefliyor” başlıklı makale, son dönemde yaşanan Türkiye-AB ilişkilerindeki olumlu havanın 50 yıllık sorunun çözümü için yeni bir fırsat penceresi sunduğunu yazdı.

Makalede, Türkiye’nin AB’den Gümrük Birliği güncellemesi ve vize serbesiyeti istediği belirtilirken, Erdoğan’ın sadece AB’den değil ABD’den de F-16’lar konusunda onay beklediği vurgulandı.

Çözüm yönünde BM’nin bir temsilci ataması beklenirken, Rum tarafının AB’den de bir özel temsilci ataması ısrarını sürdürdüğünün belirtildiği makalede, Eylül ayında yapılacak BM toplantılarının kritik gelişmelere sahne olabileceği belirtildi.

“OLGUN’UN GÖREVDEN AYRILMASI OLUMLU BİR İŞARET”

Öte tandan Ersin Tatar’ın Özel Temsilcisi Ergün Olgun’un görevden ayrılması da makalede ‘olumlu bir işaret’ şeklinde yer buldu. Gazete, Olgun’un görevi bırakmasının sebebinin bir etkinlikte Kıbrıs Türk tarafı tarafından bir ön şart olarak sunulan KKTC’nin tanınması şartından vazgeçtiğini ima etmesi olabileceği belirtildi.

Makalede şu ifadeler dikkat çekti:

‘Seçilmiş’ Kuzey Kıbrıs lideri Ersin Tatar ise adanın birleşmesine karşı çıkıyor ve Kıbrıs’ın kuzeyinin bağımsız bir ülke olarak tanınmasını istiyor. Tatar, bu yılın başlarında Guardian’a yaptığı açıklamada, adada “iki devlet ve iki halk” olduğunu ve adanın federal çözüm adı altında yeniden birleşmesinin “kesinlikle imkansız” olacağını ifade etmişti

Ancak değişim işaretleri de mevcut. Tatar’ın tecrübeli özel temsilcisi Ergün Olgun, geçtiğimiz günlerde sağlık nedenlerini gerekçe göstererek 80 yaşında istifa etti. Olgun’un ayrılmasının sebebinin Kıbrıs Türk tarafının görüşmelerin yeniden başlaması için ‘KKTC’nin tanınması’ ön şartını bıraktığını ima etmesinin neden olduğu düşünülüyor.

 

Diğer Haberler

Başa dön tuşu