EğitimManşetYerel Haberler

14 Sendika Anayasa Mahkemesine Başvuruyor

Ülkemizdeki 14 sendika yarın, maaş kesintileriyle ilgili yasa gücünde kararnamenin iptali talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuruyor.

 Yapılan orak açıklama şöyle:

   Hükümetin toplanacak parayı amacına uygun olarak kullanacağına ve samimiyetine güvenmiyoruz. Yasa Gücünde Kararnamenin iptali için 20 Şubat Pazartesi günü saat 09:30’da Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız.

   Türkiye’de yaşanan deprem felaketine birlikte üzüldük. Evlatlarımıza, arkadaşlarımıza birlikte gözyaşı döktük. Türkiye halklarının acısını yüreğimizde hissettik. Depremden sonra Kıbrıslı Türkler devletten çağrı beklemeden gönüllü bir şekilde yardıma koşmuş, yardım kampanyalarına destek vermiş, büyük bir dayanışma örneği göstermiştir.

   Depremzedelerle dayanışma, okulların ve hastanelerin güçlendirilmesi, adamızın kuzeyine gelen depremzedelerin mağduriyetlerinin hafifletilmesi, onlara yardım elinin uzatılması ve kaybettiğimiz evlatlarımızın anılarının yaşatılması konusunda hepimiz sorumluluk hissetmekteyiz. Bu sorumluluğumuzu kendi irademizle, kendi gönlümüzle şeffaf, hesap verilebilir ve denetlenebilir projeleri destekleyerek göstereceğiz.

   Hükümetin toplumumuza duyarsız muamelesi yaparak, Anayasa’ya aykırı yöntemlerle kazanç ve maaş üzerinden zorunlu ‘bağış’ toplamak istemesi adil ve hukuki değildir. Bağış ve dayanışmada gönüllülük esastır. Hükümetin almış olduğu karar, gönüllü bağış yapan insanlarımıza hakarettir. Bu karar tarihe fırsatçılık örneği olarak geçecektir.

   Anayasaya aykırı yöntemlerle ve hakkaniyetsizce para toplanmasına karşı özel sektör çalışanları ve esnaf için, emekliler için, dar gelirliler için, maaş ve ücretli çalışanlar için adaleti yargı huzurunda arayacağımızı, Yasa Gücünde Kararnamenin iptali için 20 Şubat Pazartesi günü saat 09:30’da Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağımızı kamuoyu ile paylaşırız.

   Toplumumuz adına hükümet yetkililerine bir kez daha vurgulamak isteriz: “Ne şekilde, ne sürede ve nereye yardım yapacağımız konusunda karar verecek vicdanımız ve irademiz vardır!”

   Vatandaşının iradesine, gönlüne, yardımseverliğine güvenmeyen, şeffaflık, partizanlık, israf konusunda kusurlu olan bu hükümetin, toplanacak parayı amacına uygun olarak kullanacağına ve samimiyetine güvenmiyoruz.

Ortak açıklamada imzası bulunan sendikalar: DEV-İŞ, KTAMS, HÜR-İŞ, KAMUSEN, KTÖS, KTOEÖS, TÜRKSEN, GÜÇ-SEN, KOOP-SEN, VERGİ-SEN , TIP-İŞ, MALİYE-SEN, DAÜ BİR-SEN, ÇAĞ-SEN

Diğer Haberler

Başa dön tuşu