EkonomiManşetTeknoloji

‘Çin İddiası’ Apple’a 2 Günde 200 Milyar Dolar Kaybettirdi

"Çin kamu kurumlarında iPhone kullanılmasını yasakladı" iddiası, ABD'li teknoloji devi Apple'a 2 günde 200 milyar dolarlık darbe vurdu.

‘Çin İddiası’ Apple’a 2 Günde 200 Milyar Dolar Kaybettirdi

“Çin kamu kurumlarında iPhone kullanılmasını yasakladı” iddiası, ABD’li teknoloji devi Apple’a 2 günde 200 milyar dolarlık darbe vurdu.

İddiaların ardından Apple’ın hisse değeri son iki günde yüzde 6’nın üzerinde düştü. Bu oran 200 milyar dolara denk geliyor ediyor.

The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi önceki gün Çin’de hükümete bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışanlara, Apple’ın iPhone model akıllı telefonlarıyla diğer yabancı markalara ait modelleri, iş için kullanmamaları ve iş yerine getirmemeleri talimatı verildiğini ileri sürdü. Gazete, “konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara” dayandırdığı haberinde, kamu çalışanlarının son haftalarda, iş yeri toplantılarında ve mesaj gruplarında amirlerinden bu konuda talimatlar aldıklarını vurgulamıştı.

Talimatın ne kadar yaygın olduğunun bilinmediğine işaret edilen haberde, hükümete bağlı bazı düzenleyici kurumların personeline de benzer uyarıların yapıldığı ifade edilmişti. Tedbirin, Pekin yönetiminin son dönemde teknolojide dışa bağımlılığı azaltma ve siber güvenliği artırmaya yönelik çabalarının parçası olduğu değerlendiriliyor.

ABD’DEKİ YASAKLARA MİSİLLEME Mİ?

Çin’in adımlarının, ABD’nin Çinli teknoloji şirketi Huawei ve sosyal medya platformu TikTok’a getirdiği benzeri yasakların ardından gelmesi dikkati çekiyor.

ABD ile Çin arasındaki gerilimlere rağmen Apple, Çin’de akıllı telefon satışlarında yüzde 22 ile en büyük paya sahip bulunuyor. Akıllı telefonlarının önemli bölümünü taşeron şirketler aracılığıyla Çin’de üreten şirket, gelirinin de yüzde 19’unu Çin pazarından sağlıyor.

Bank of America, Çin’in Apple’ın yıllık iPhone satışlarının 50 milyon kadarını oluşturduğunu ve böyle bir yasağın Apple’a yılda 5-10 milyon adede mal olabileceğini tahmin ediyor.

Çin hükümetinden konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, Apple da konu hakkında yorum yapmayı reddetti.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu