EkonomiManşet

TCMB Başkanı Fatih Karahan’dan Açıklama…

Geçmişte 500 ve 1000 liralık banknot için çalışma olmadığını söyleyen TC Merkez Bankası Başkanı Karahan, bu kez teknik analizler ile çalışmalar yapıldığını duyurdu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumun ardından milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Ekonomistlerin sık sık dile getirdiği, Türk lirasının değer kaybetmesiyle birlikte merakla beklenen 1000 TL’lik ve 500 TL’lik banknotların basımıyla ilgili açıklama yapan Karahan, “Bu kapsamda, küpür kompozisyonunu sizin dediğiniz şekilde ve farklı göstergelerle yakından takip ediyoruz” dedi.

500 VE 1000 LİRALIK BANKNOT İÇİN ÇALIŞMA VAR MI?

“Üst banknota ihtiyaç olup olmadığı teknik analizler sonucunda ortaya çıkıyor, bu konuda birimlerimiz çalışıyor, incelemelerimiz devam ediyor” diyen Karahan , “Bir karar verildiğinde bu kamuoyuyla şeffaflık çerçevesinde paylaşılacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

“KKM KAYNAKLI ZARAR 833 MİLYAR LİRA”

Kur Korumalı Mevduatta (KKM) kademeli devam eden azalma öngördüklerini açıklayan Karahan, KKM kaynaklı zararın Merkez Bankası!nın faaliyet raporunda da yazdığını ve bu tutarın üstü kapalı olmadığını belirtti.

Karahan, “KKM kaynaklı zarar 833 milyar lira. Son dönemde kur makul seviyede gittikçe reel değerlenme oldukça KMM’nin yükü olmuyor. Yani kur ödemesi yapılmıyor. Son dönemde açılan yani 2024 yılında ya da ondan önceki birkaç ayda açılan KMM hesaplarına kur kaynaklı ödeme olmayacağını düşünüyoruz. Fakat geçen sene mesela mayısta açılan bazı hesapların vadesi uzun, mesela bir kısmının vadesi işte mayıs ayında geliyor, geçen yaz yaşanan kur artışı sebebiyle onların ödemesi şu anda yapılıyor. Dolayısıyla o kaynaklı yılın ilk 3-4 ayında yapılan birtakım ödemeler var. Ama bunlar dediğim gibi geçen sene haziran ve öncesinde açılan hesaplardan kaynaklanıyor” açıklamasında bulundu.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu