GenelManşetSağlıkTürkiyeYerel Haberler

Türkiye’de İlaç Krizi!

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, piyasada ilaç bulunamama sıkıntısının devam ettiğini belirterek, “Tedbir alınmazsa 15-20 Ocak’tan önce iyileşme beklemiyoruz.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, piyasada ilaç bulunamama sıkıntısının devam ettiğini belirterek, “Tedbir alınmazsa 15-20 Ocak’tan önce iyileşme beklemiyoruz. Elimizden geldiği kadar fedakarlıkla vatandaşlarımızın ilaçlarını vermek için çabalıyoruz.” dedi.
Saydan, sendika genel merkezinde piyasada bulunamayan ilaçlar ve eczacıların karşılaştığı şiddet sorunlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Saydan: İlaç Yokluğu Çekiyoruz
İlaçta Euro kurunun 10,76 olarak güncellendiğini anımsatan Saydan, “Bu güncellemeye rağmen ilaç yokluğu sorunu aynen devam ediyor. Euro kuru güncellemesinden önce yok olan ilaçlar hâlâ bulunmuyor. Özellikle çocuk antibiyotikleri, ateş düşürücü şuruplar, mevsimsel grip şurupları, öksürük şuruplarında sorun artarak devam ediyor. Ecza depolarından nöbetçi eczanelere bile günlük 1 veya 2 kutu tevzi ilaç gönderiliyor.” ifadesini kullandı.

“İlaç Bulamayan Kişiler Sözlü ve Fiziki Şiddet Uygulayabiliyor”
İlaç bulamayan kişilerin eczacılara sözlü ve fiziki şiddet uygulayabildiğini belirten Saydan, Eskişehir’de bir nöbetçi eczacının hasta yakını tarafından fiziki saldırıya uğradığını anımsattı.
Türkiye’de ilaç üretiminde kullanılan etken maddelerin yüzde 98’inin yurt dışından geldiğini aktaran Saydan, ilaç bulunamamasının insan ve toplum sağlığı için ciddi bir sorun halini aldığını söyledi.

Çocuk Şurubu, Antibiyotikler, Diyabet İlaçları…
Saydan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de şu an ruhsatlı 14 bin 932 ilaç bulunuyor. Bu ilaçların 8 bin 178’i SGK’nın geri ödeme listesinde. Bu ilaçların 585 kalemi depo stoklarında mevcut değil. 522 kalem ilaç ise eczanelere sınırlı sayıda (tevzi) gönderilmektedir. Bu ilaçların çoğu çocuk şurupları, antibiyotikler, diyabet, ağrı kesici, tansiyon, antidepresan, tüp bebek, epilepsi tedavisinde kullanılan, ciddi anlamda sıkıntı yaşanan ilaçlar.”
TEİS Genel Başkanı Saydan, gazetecilerin yerli ilaç üretiminin artırılmasına ilişkin sorusu üzerine, “Türkiye’de 50 bin eczacıyız, 50 eczacılık fakültemiz var ve iyi ilaç fabrikalarımız var. Niye kendi ilacımızı üretemeyelim?” sözleriyle ilaç üretiminin artırılması çağrısında bulundu.
İlaçların bulunabilmesi için güncel kura göre bir düzenleme yapılması gerektiği görüşünü paylaşan Saydan, piyasada az bulunan ilaçlarla ilgili ihracatın geçici olarak durdurulmasının da geç kalınmış ama iyi alınmış bir karar olduğunu söyledi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu