BelediyelerManşet

İngiltere: AB’nin Kuzey İrlanda’ya Karşı Tutumu ‘Saldırgan’

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Kuzey İrlanda Protokolü’nün uygulanmasıyla ilgili sorun üzerinden Birliği eleştirerek AB’nin Kuzey İrlanda’ya karşı tutumunu “saldırgan” olarak niteledi.

Raab, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un G7 Zirvesi sırasında “Kuzey İrlanda’nın İngiltere’nin bir parçası olmadığını” söylediği iddialarının ardından yaptığı açıklamada, bazı Avrupalı liderlerin Kuzey İrlanda’yı İngiltere’den “bir şekilde ayrı bir ülke” olarak nitelendirmesinin “saldırgan” olduğunu belirtti.

Kuzey İrlanda’nın İngiltere’nin geri kalanından ayrı olduğu düşüncesinin AB tarafından yıllardır dile getirildiğine işaret eden Raab, bunun AB’nin Kuzey İrlanda ile ilgili “gerçekleri anlamada bir başarısızlığı” olduğunu, işletmelerde ve topluluklarda zarara yol açtığını kaydetti.

Macron, diyaloğu yeniden başlatmayı önerdi

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada ise Macron’un İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile yaptığı görüşmede, Brexit Anlaşması’na uyulması halinde iki ülke arasındaki diyaloğu yeniden başlatmayı önerdiği aktarıldı.

Macron’un, AB’den ayrılma kararının İngiltere’ye ait olduğunu, bu nedenle Johnson’a verilen sözlerin tutulması gerektiğini söylediği belirtilen açıklamada, “Cumhurbaşkanı’nın (Macron) söylediği Toulouse ve Paris aynı coğrafi topraklarda yer alıyor, Kuzey İrlanda ise bir adada bulunuyor.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Macron’un bu konuda Fransa ile Kuzey İrlanda arasında karşılaştırmanın yapılamayacağını vurgulamak istediği aktarıldı.

Johnson’ın, protokolle ilgili görüşmede, Toulouse’dan gelen sosislerin Paris’e taşınamaması halinde Macron’un ne yapacağını sorarak açıklamaya çalıştığı öne sürülmüştü.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen tarayıcıda ki reklam engelleme eklentisini devredışı bırakın.