ManşetRum BasınıTurizm

İngiltere, Özel Jetlerin Neden Olduğu Hava Kirliliğinde İlk Sırada

İngiltere’nin Avurpa’da özel hava taşımacılığından kaynaklanan hava kirliliğinde en fazla rolü olan ülke olduğu ortaya çıktı.

Avrupa Ulaşım ve Çevre Federasyonu’nun (T&E) yaptığı bir araştırmaya göre kıtada karbondioksit emisyonu 2005 ila 2019’da üç kat arttı. İngiltere’den kalkan veya ülkeye giriş yapan uçakların bu emisyonların beşte birinden sorumlu olduğu aktarıldı.

14 yılı kapsayan araştırmada özel jetlerden kaynaklanan emisyonların, ticari uçuşlara göre daha hızlı arttığı, hususi hava araçlarının hava yolu şirketlerinin uçak seferlerinden 10 kat daha fazla karbon ayak izi bırakırken, bu özel jetlerin trenlere göre havayı 50 kat daha fazla kirlettiği tespit edildi.

T&E ayrıca herkesin evde kaldığı salgın döneminde özel uçak trafiğini de inceledi. Çok sayıda ülke sınırları kapattı, hava yolu firmaları seferleri iptal etti ancak özel uçak sahiplerinin ulaşımı salgından pek etkilenmedi. Araştırmanın sonucu, özel jet trafiğinin salgının başlamasından 4 ay gibi kısa bir sürede, Ağustos 2020’de salgın öncesi seviyelere döndüğünü gösteriyor.

Raporda, en fazla kirliliğe yol açan rotalardan 6’sının ya Londra’dan kalktığı ya da Londra varışlı olduğu yazıldı. İngiltere ile beraber Fransa’da da özel jet kullanımının yaygın olduğu belirtilen rapora göre Avrupa’daki emisyonların yüzde 40’ı bu iki ülkeden kaynaklanıyor.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen tarayıcıda ki reklam engelleme eklentisini devredışı bırakın.