ManşetYerel Haberler

Düzenli Kan Alıyordu: Bu Hata Nasıl Oldu?

KTÖS, yanlış kan verilmesi sonucu yaşamını yitiren Öğretmen Ayla Dalgalan’ın hayatına mal olan bu şüpheli durumunun soruşturulması için çağrıda bulundu.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), yanlış kan verilmesi sonucu hayatını kaybeden Öğretmen Ayla Dalgalan’ın vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladı.

Dalgalan’a rahatsızlığından dolayı düzenli kan almasına rağmen, yanlış kan verilmesi olayının sorgulanması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, olayın soruşturulması için Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’ne ve Evrensel Hasta Hakları Derneği’ne çağrıda bulunuldu.

KTÖS’ün açıklaması şöyle:

“Üyemiz Ayla Dalgalan, orak anemisi, mitral kapak yetmezliği ve yanlış kan transfüzyonu (dışardan kan alma) tanısıyla tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Ailesine, öğretmen camiamıza ve tüm sevenlerine sabır dileriz.

Rahatsızlığından dolayı düzenli kan almasına rağmen yanlış kan verilmesi olayı sorgulanmalıdır.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin bir insanın hayatına mal olan bu şüpheli durumu soruşturacağına ve Evrensel Hasta Hakları Derneği’nin de ‘Hasta Hakları Avrupa Sözleşmesi’nde belirttiği gibi hasta haklarını savunacağına güveniyoruz.”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu