ManşetYerel Haberler

Eylem Tarım Bakanlığı Önünde Devam Edecek

10 gündür devam eden Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliğinin eylemi Başbakanlık önünden, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önüne taşınıyor.

10 gündür devam eden Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliğinin eylemi Başbakanlık önünden, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önüne taşınıyor.

Üreticiler, araçlarını Başbakanlık’tan çekerken, LTB ekipleri bölgede temizlik yapmaya başladı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, birlik yönetimi ile yaptıkları toplantının ardından, eylemin Başbakanlık önünden Tarım Bakanlığı’na taşınacağını açıkladı.

NAİMOĞULLARI: TARIM BAKANI BİZİ YANILTTI

Tarım Bakanlığı’nda dün yapılan toplantının ardından Tarım Bakanı’nın “bazı konularda uzlaşıya varıldığı” açıklamasına değinen Naimoğulları, ithal et konusunda hayvancının istediği garantinin verilemediğini, çiğ süt fiyatındaki sıkıntının giderilmediğini söyledi.

Bakanın bugün 20 ton 881 kilo etin geleceğini kendilerine ilettiğini belirten Naimoğulları, “19 Haziran’a kadar ne kadar gelecek? Ne gelecek? Nerede satılacak?” sorularına “42 ton kuzu eti ve 5 ton kıyma getirilerek marketlere satılacağı” yanıtının verildiğini aktardı. Et geldikten sonra kuzu etinin fiyatının düşmesi halinde de garanti verilmediğini kaydeden Naimoğulları, 42 ton kuzu etinin 2 bine yakın kuzu olduğunu belirterek, bunun hayvancıyı sıkıntıya sokacağını vurguladı.

Başbakan’ın “vatandaşa ucuz et getirmek istediğini ve hayvancının yaptığının hak araması olmadığını” söylediğini belirterek buna tepki gösteren Naimoğulları, üreticinin maliyetlerini düşürerek, daha uygun fiyata üretmesinin sağlanması gerektiğini belirtti.

Çiğ süt fiyatlarına değinen Naimoğulları, 15 Ocak’ta 1 litre sütle 1.65 kilogram yem alınabiliyorken, şu anda bunun 1.48’e düştüğünü anlattı.

“Tarım Bakanı bizi yanılttı. Aslında ilk günden Tarım Bakanlığı’na gitmemiz gerekiyordu.” diyen Naimoğulları, bugün Başbakanlık önünden araçlarını çekeceklerini ve yarından itibaren eyleme Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önünde devam edeceklerini duyurdu.

“Eylem, Tarım Bakanlığı önünde en ağır şekilde devam edecek.” ifadesini kullanan Mustafa Naimoğulları, hayvancıların siyaset yapmadığını, sadece hak aradığını vurguladı ve görüşmeden kaçmayacaklarını belirtti. Naimoğulları, hayvancıların Tarım Bakanı Hüseyin Çavuş’a güveni kalmadığını da ekleyerek, Başbakan Üstel’i sorunun çözümü için gayret harcamaya çağırdı.

Hayvancıların 10 gündür iş yapamadığını ve araçlarına ihtiyaç duyduğunu aktaran Naimoğulları, Başbakanlık önünün temizlenmesi için ise Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı’na ulaştıklarını söyledi.

ARIKLI’YA TEPKİ…

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’ya da eleştirilerde bulunan Naimoğulları, Arıklı’nın günlerdir hayvancılara hakaret ettiğini, “hayvan” dediğini, sonrasında ise özür dilediğini belirterek, “Bu özrü kabul etmiyoruz. Hayvancı bunu affetmez” dedi.

Naimoğulları’nın açıklamasının ardından hayvancılar iş araçlarını çekti. O esnada Belediye ekipleri de eylem alanını temizlemeye başladı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu