Yerel Haberler

“Kıbrıs Türkünün Sizi Unutması Mümkün Değildir”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’de, Sakarya’da temaslarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’de, Sakarya’da temaslarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Tatar, temasları çerçevesinde Sakarya Üniversitesinde “27 Mayıs Darbesi ve Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan Alınacak Dersler” konulu konferans verdi, Kıbrıs gazileri ile bir araya gelerek, fotoğraf sergisi açılışı, ziyaretler, görüşmeler yaptı.

FAHRİ DOKTORA UNVANI

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a Sakarya Üniversitesi’nde fahri doktora unvanı da verildi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Sakarya ziyaretinde yaptığı açıklamada, Sakarya’ya KKTC halkının selamlarını iletti. KKTC’nin kuruluşunda katkıları olan şehitleri anan Cumhurbaşkanı Tatar, gazilere uzun ömürler diledi.

Bu yıl Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50. yılı olduğunu ve coşkuyla kutlayacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, 1974 Barış Harekatı’yla adaya barış geldiğini, Kıbrıs Türk halkının geçen yarım asırda çok büyük kazanımlar elde ettiğini söyledi.

“Devletimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle bölgesinde, güçlü bir Türk devleti olarak gelişimini sürdürüyor” diyen Tatar, bunu Mücahit ile Mehmetçik’in birlikte başardığını kaydetti.

Bu başarılı mücadele sayesinde Kıbrıs’ın Yunan adası olmaktan kurtarıldığını ve bağımsız Türk devletinin kurulduğunu ifade eden Tatar, şimdi de devletin güçlenmesi, gelişmesi için çalıştıklarını, Türk Devletleri Teşkilatına üye olduklarını, Doğu Akdeniz’de güçlü bir devlet olarak yer aldıklarını anlattı.

“KIBRIS TÜRKÜNÜN SİZİ UNUTMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Barış Harekâtı’nın, Türk dünyası için önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, tüm şehitleri andı, gazilere sağlık diledi ve “Kıbrıs Türkünün sizi unutması mümkün değildir, gazilerimiz, şehitlerimiz baş tacımızdır, minnet duygularımı iletiyorum” dedi.

Tatar, Doğu Akdeniz gibi önemli bir bölgede Kıbrıs Türk halkının bağımsız bir şekilde devletinin çatısı altında Türkiye’nin desteğiyle mavi vatanda hava sahasında güvenlik içinde yaşamaya devam edeceğini vurguladı.

Deprem bölgesinde yer alan ve deprem yaşayan, sonrasında gelişen Sakarya bölgesinde bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Tatar, karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi için bu ziyaretlerin önemine vurgu yaptı.

CUMHURBAŞKANI TATAR SAKARYA ÜNİVERSİTESİ’NDE KONFERANS VERDİ

 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Sakarya Üniversitesinde “27 Mayıs Darbesi ve Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan Alınacak Dersler” konulu konferans verdi.

Cumhurbaşkanı Tatar’a, Kıbrıs gazilerinin de katıldığı konferans öncesi fahri doktora tevdi edildi.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı, şiir okunması, askeri darbeler ve Kıbrıs Barış Harekâtı ile ilgili sinevizyon gösterisi ve müzik dinletisiyle başlayan konferans öncesi Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz ile Milli İrade Derneği Başkanı, Sakarya Milletvekili Ali İnce konuşma yaptı.

Etkinlikte, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ve Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamza Al da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a, Sakarya’yı ziyaretinden dolayı teşekkür edilen konuşmalarda, darbelerin, demokrasi için kara bir leke olduğuna vurgu yapıldı; 27 Mayıs’ta sözde mahkeme kararı ile idam edilen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan anıldı, darbeciler lanetlendi.

Kıbrıs Barış Harekâtı’nın adaya barış huzur güvenlik getirdiğine vurgu yapılan konuşmalarda, her zaman barıştan yana olan Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman her şartta Kıbrıs Türk halkının yanında olduğu kaydedildi.

Konuşmalarda, Gazze’deki saldırılar da kınanırken, İsrail lanetlendi, saldırıların bir an önce durması temenni edildi.

Daha sonra özgeçmişi okunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a fahri doktora tevdi edildi.

Tatar, konferansta yaptığı konuşmada, fahri doktora ve misafirperverliğe teşekkür etti. Kıbrıs gazilerine de teşekkür eden Tatar, Kıbrıs adasının Türkiye Cumhuriyeti’nin bir parçası olduğunu ifade ederek, su projesiyle daha da derinden bağlandığını söyledi.

Su yanında kabloyla elektrik getirilmesiyle bu bağların daha da güçleneceğini ve kimsemin bu bağı ayıramayacağını vurgulayan Tatar, Kıbrıs tarihini de anlattı.

Osmanlı adası olan Kıbrıs adasının İngiltere’ye devredilmesi sonrası Türk- Yunan dengesinin değiştiğini ancak Kıbrıs Türkü’nün hiçbir zaman mücadelesini bırakmadığını, vatan toprağını koruduğunu ifade eden Tatar, Kıbrıs adasının korunmasında katkısı olan Adnan Menderes ve Fatin Rüştü Zorlu’yu andı.

Türkiye tarafından Kıbrıs konusunda ortaya konan iradeyi anlatan Tatar, Türkiye’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulması ve garantör ülke olarak yer almasında Adnan Menderes’in katkısının büyük olduğunu kaydetti.

Rum saldırıları sonrasında Türkiye’nin tek taraflı müdahale hakkını kullandığını, Kıbrıs Türk halkını saldırılardan kurtardığını ifade eden Tatar, şehitlere ve gazilere minnet duygularını ifade etti, andı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 1974 sonrası Kıbrıs’ta Türk halkı için bir dönüm noktası başladığını belirterek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyeti için de büyük bir kazanım olduğunu söyledi.

“FEDERASYON GÖRÜŞMELERİNİN SONLANMASININ ARDINDAN İKİ DEVLETLİ BİR ANLAŞMA İÇİN YENİ SİYASETİ ORTAYA KOYDUK”

Bu çerçevede devletin geçen süreçte öneminin arttığını, kökleştiğini belirten Tatar, federasyon görüşmelerinin sonlanmasının ardından “iki devletli bir anlaşma için yeni siyaseti ortaya koyduklarını” söyledi.

Devletin bir anlaşmanın parçası olması gerektiğini beliren Tatar, bağımsız egemen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türkiye ile tam uyum içinde garantörlüğünün devamı ile gelişmeye devam edeceğini kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının yalnız olmadığını, dayatma bir çözüme onay vermeyeceğini belirten Tatar, yeni siyasetin kökleşmesi için var güçleriyle mücadele ettiklerini, yeni siyaseti sürekli muhataplarına anlattıklarını dile getirdi.

Tatar, Kıbrıs Türk halkının Türkiye ile birlikte geleceğine, devletine vatan toprağına sahip çıkmaya devam edeceğini ifade etti.

Tatar, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı ve İslam İşbirliği Teşkilatı’na gözlemci üye olduğunu ifade ederek, Kıbrıs’ta iki ayrı devlet halk demokrasi olduğunu işaret etti, bu şartlarda bir anlaşma olabileceğini söyledi.

Sakarya’nın depremde zarar görmesine rağmen yeniden yapılandığını, geliştiğini ifade eden Tatar, Türkiye’de depremde yaşamını yitirenleri andı.

Konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Tatar’a günün anısına hediyeler takdim edildi ve anı fotoğrafı çekildi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu