ManşetSiyasetYerel Haberler

Kimliksizler Derneği: Güzel Haberlerimiz Var!

Kimliksizler Derneği’nin AP Dilekçe Komitesi’ne yaptığı başvuru kabul edildi. Müjdeli haberi Kimliksizler Derneği ile Avrupa Parlamentosu Milletvekili Niyazi Kızılyürek duyurdu.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Niyazi Kızılyürek, Dilekçe Komitesi’ne yapılan Kıbrıslı Türklerin karma evlilikleriyle ilgili olan başvurusunun kabul edildiğini sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla açıkladı.

Kızılyürek, başvurunun kabulünün öneminin altını çizerek, “Bugün kimliksizler için çok önemli bir gün” vurgusunu yaptı.

“YAPILANLAR ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI…”

Bu sorunun son derece önemli bir mesele olduğunu ve insani bir hak olduğunu düşündüğünü belirten Kızılyürek, Kıbrıs Cumhuriyeti yurttaşlarının karma evliliklerinden doğan yurttaşlık hakkının tanınmıyor olmasının; doğan çocukların Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığından ve AB vatandaşlığından mahrum edilmesinin kabul edilebilecek bir durum olmadığını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Bu yapılan haksızlığa ne Kıbrıs yasaları müsaittir ne de Uluslararası hukuk müsaittir. Elbette AB ülkeleri yurttaşlık yasalarını düzenlemektedirler böyle bir hakları vardır ve genel olarak da AB Parlamentosu bunlara müdahale edemez ama yapılan uygulamalar temel insan haklarını ihlal ediyorsa o zaman ortada bir sorun var demektir. Nitekim bugün yaptığımız konuşmada, dilekçe komitesinde de bu görüşleri dile getirdik ve sonunda bu dilekçenin kabul görmesi ve dosyanın açık kalması konusunda bir karar çıktı.”

“HAK MÜCADELESİNİ HEP BİRLİKTE SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Kızılyürek ayrıca Kıbrıs Cumhuriyetine de yazılı bir mektupla bu sorunu gündeme taşıma kararının da çıktığını belirtti.

Dilekçeye katılan 6 yüz 50’den fazla Kıbrıslı Türk’ün olduğunu aktaran Kızılyürek, “Çok iyi bir mücadele verdiler, bunun arkası gelmesi lazım. Bu hak mücadelesini hep birlikte sürdürmeye devam edeceğiz” vurgusunu yaptı.

“KIBRIS CUMHURİYETİ SAVUNMA YAPACAK”

Gelişmeyi, “güzel bir haberlerimiz var”  şeklinde duyuran Kimliksizler Derneği de sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

Avrupa Parlamentosu Petition Committe’de (Dilekçe Komitesi) detaylı sunumumuzu gerçekleştirdik. Yapılan oylama neticesinde dilekçemizin komitenin gündeminde kalmaya devam etmesine ve durumla ilgili olarak Kıbrıs Cumhuriyetinin savunmasının alınmasına karar verildi. Dilekçemize imza  koyan 675 kişiye, dilekçemizi support (destek) edenlere, mücadelemize destek verenlere ve Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek ile ekibine teşekkür ederiz.  Konuyla ilgili detaylı haberimizi yarın paylaşacağız…

Diğer Haberler

Başa dön tuşu