ManşetYerel Haberler

Trafikte Evlatlarını Yitiren Aileler, Adalet İstiyor

Ulaştırma Bakanlığı ve Başbakanlık önünde eylem sürerken, on yıl önce trafik kazasında hayatını kaybeden Ali Gargınsu için Ulaştırma Bakanlığı’nda önünde anma düzenlendi.

Ulaştırma Bakanlığı ve Başbakanlık önünde eylem sürerken, on yıl önce trafik kazasında hayatını kaybeden Ali Gargınsu için Ulaştırma Bakanlığı’nda önünde anma düzenlendi.

Gargınsu’nun anmasında, evlatlarını genç yaşta yitiren diğer aileler de katıldı. “Adalet İstiyoru”z diyen aileler, Ulaştırma Bakanlığı önüne siyah çelenk bıraktı.

Gargınsu’nun yakınları ve geçmişte evlatlarını trafik kazalarında kaybeden bazı aileler, trafik kazalarında sadece bir kişinin değil, o kişi ile birlikte bütün ailenin de öldüğüne dikkat çekti.

 “Bugün bizim başımıza gelenler yarın sizin de başınıza gelebilir” diyen acılı aileler, adalet yerini bulana kadar, trafik kazaları duruncaya kadar eylemlerinin devam edeceğini vurguladı.

Yapılan açıklamada, “Ali ve trafikte kaybettiğimiz tüm canlarımız ülkemizin trafik güvenliği konusundaki ihmallerine acı birer hatırlamadır. Alimizin 10’uncu ölüm yıldönümünde buradayız. Daha fazla Ali kaybetmeye ne gücümüz ne de yüreğimiz var. Ülkemizde yol ve trafik güvenliği, yıllardır ihmal edilen bir sorundur. Türkiye ile imzalanan protokollerde sürekli ‘yol projelerinden’ bahsediliyor. Nerede bu yollar? Avrupa ülkelerinde trafik kazalarını en aza indirmek için kapsamlı önlemler alındığını görüyoruz. Ne yazık ki ülkemizde iş üretmek için o koltuklarda oturanlar bu konuda yeterli adımları atmaktan kaçar vaziyetteler. Ulaştırma Bakanlığı’nda oturan Bakan, trafikle ilgili soruları aklımızla dalga geçer gibi cevapsız bırakıyor. Bu ihmallerin bedellerini canlarımızla ödüyoruz” denildi.

Gençlerin artık ölmemesi gerektiğinin altını çizen aileler, artık trafik kazalarına “Dur” demek gerektiğini belirtti.

Aileler daha sonra Ulaştırma Bakanlığı’na gerekli önlemleri almadıkları için siyah çelenk bıraktı.

Eylem ve anma etkinliğine CTP Kadın ve Gençlik Örgütü, Barış Derneği, YKP, Alevi Kültür Vakfı, Yeşil Barış Hareketi, KTÖS, Kuzey Kıbrıs Sürücü Standartları Trafik Eğitim Kurumu, Basın-Sen ve KTAMS destek verdi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu