ManşetYerel Haberler

Türkiye’den KKTC’ye Sürüklenen “Eşek” Tartışması: Kimsenin Böyle Bir Talebi Yok!

Türkiye’de köpeklerin uyutulması tartışmaları sürerken, Türkiye’de yayın yapan bir gazetenin, Kıbrıs’ın hiç gündeminde olmayan “Karpaz eşeklerini” de bu tartışmalara sürüklemesi dikkat çekti.

Türkiye’de köpeklerin uyutulması tartışmaları sürerken, Türkiye’de yayın yapan bir gazetenin, Kıbrıs’ın hiç gündeminde olmayan “Karpaz eşeklerini” de bu tartışmalara sürüklemesi dikkat çekti.

Sözcü Gazetesi’nin “KKTC’de ‘eşekleri uyutalım’ kavgası” başlığı ile dün verdiği haber üzerine  açıklama yapan Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat, “Hiçbir sağlıklı eşeğin uyutulması kesinlikle söz konusu değil” dedi.

Karpaz bölgesinde halkın, başıboş eşeklerin kazalara yol açması ve tarlalara zarar vermesinden şikayetçi olduğu haberde, Kaleburnu köyü Muhtarı Halil Yeşilbulut, “Her çiftçinin 20-30 dönüm arpası, buğdayı mahvoluyor. Her gün eşek kovalamaktan bıktık” derken, Avtepe köyü Muhtarı Rezvan İnlen ise “Yabani eşeklerin sayısı çok arttı. Yetkililer bizi de eşek yerine koyuyorlar” diye konuştu.

Ancak gazetenin haberinde hiçbir bölge halkının “eşekler uyutulsun” şeklinde bir cümlesi olmaması, bu yayının nedenleri hakkında soru işaretlerine neden oldu.

“HİÇBİR SAĞLIKLI EŞEĞİN UYUTULMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Öte yandan haber üzerine açıklama Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat, “Hiçbir sağlıklı eşeğin uyutulması kesinlikle söz konusu değildir” dedi.

Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat, Türkiye’de yayın yapan ‘Sözcü Gazetesi’nde yer alan Karpaz eşeklerine ilişkin habere yönelik iddialara yanıt verdi.

Taşkent Doğa Parkı Direktörü Basat, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Ülkemiz genelinde ve Karpaz Yarımadası özelinde mevcut bulunan başıboş eşek sorunu son 50 yıldır hem eşekler, hem doğa hem de o bölgedeki yaşayan insanlarımız için giderek büyüyen bir sorundur” dedi.

Basat, “Bu sorunun kalıcı olarak çözülmesi, içerisinde mevcut bulunduğumuz kaybet-kaybet-kaybet ortamının hem başıboş eşekler, hem doğa hem de o bölgede yaşayan halkımız için kazan-kazan-kazan’a dönüştürülmesi için Taşkent Doğa Parkı elini taşın altına koymuş ve 2023 yılı sonunda KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Erenköy Karpaz Belediyesi imza koyduğu 10 yıllık 3lü bir Eşek Yönetim Planı Protokolü imzalanmış ve hazırlıklara başlanmıştır” ifadelerini kullandı.

“ÇALIŞMALAR KARARLILIKLA İLERLEMEKTEDİR”

Basat, açıklamasının devamında ise şunları kaydetti:

“Bu bağlamda yürütücülüğünü DoğaPark’ın üstlendiği projede multisektörel ve multidisipliner bir bilim kurulu oluşturulmuş 10 yıllık Eşek Yönetim Planı hazırlanması konusunda çalışmalara başlanmıştır. Ayrıca DoğaPark olarak Karpaz’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı – TİKA desteği ile bu projenin de merkez üssü olarak kullanılacak bir Araştırma İstasyonu kurulmuştur. Takdir edersiniz ki büyük projelerin hazırlıkları da büyük olur ve kalıcı başarı için iyi hazırlanmak çok önemlidir. Bu konuda çalışmalar kararlılıkla ilerlemektedir.”

“HİÇBİR SAĞLIKLI EŞEĞİN UYUTULMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Sözcü Gazetesi’nde yer alan ve yerel basında da yankılanan habere işaret eden Basat, “Bu projeye protokol imzalanmadan önce hazırlık aşamasında, protokolün imzalanması öncesi veya sonrasında, yani hiçbir zaman hiçbir paydaşla bırakın kavgayı, ne ‘eşekleri uyutalım’ tartışması yaşanmış ne de lafı dahi geçmiştir” açıklamasını yaptı.

Basat, “Ortada imzalanan bir protokol, bu protokolün yürütücüsü uzman profesyonel bir kuruluş olan DoğaPark vardır ve bu protokol dahilinde hiçbir sağlıklı eşeğin uyutulması kesinlikle söz konusu değildir. Bunun ne tartışması ne de kavgası vardır ve/veya olabilir” diye konuştu.

“TÜM ÇALIŞMALAR HER AŞAMADA ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRECEK”

Taşkent Doğa Parkı Direktörü Basat, açıklamasının devamında ise şunları dile getirdi:

“Zaten haberin kısa içeriğini okuduğunuz zaman köylerimizin muhtarları haklı serzenişlerini dile getirirken kesinlikle hayvanların uyutulması talebinde bulunmadıkları gibi, bu uyutma talebinin kimden/nerden geldiği ya da söz konusu ‘kavganın’ kimler arasında olduğu da haberin içeriğinde herhangi bir şekilde belirtilmiyor. Öyle görünüyor ki haberin yazarı hayal gücünü kullanarak önce başlığı atmış, ardından yaptığı haberin içeriği ile başlığın birbirini tutmadığını dönüp kontrol etme ihtiyacı hissetmemiş. Lütfen bu tip yüzeysel, asılsız ve suni gündem yaratmak haricinde bir amaca hizmet vermeyen haberlere itimat etmeyelim. DoğaPark Karpaz eşekleri ile ilgili tüm çalışmalarını her aşamada şeffaf bir şekilde sürdürecektir.”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu