ManşetYerel Haberler

11 Temmuz Basın Günü’nü Kutlamaları

Bakanlar, siyasiler ve sivil toplum örgütleri basın emekçilerinin 11 Temmuz Basın Günü'nü kutladı.

Bakanlar, siyasiler ve sivil toplum örgütleri basın emekçilerinin 11 Temmuz Basın Günü’nü kutladı.

ARIKLI: OLGULARA DAYALI HABER YAPARAK HALKI BİLGİLENDİREN TÜM GAZETECİLERİMİZE SELAM OLSUN

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı basın özgürlüğünün önemine vurgu yaparak, “Araştıran, soruşturan, olgulara dayalı haber yaparak halkı bilgilendiren tüm gazetecilerimize selam olsun” dedi.

Arıklı 11 Temmuz Basın Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Arıklı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bundan 135 yıl önce bir Kıbrıs Türkü tarafından çıkarılan ilk gazete olan Saded’in anısına kutlanan 11 Temmuz Basın Günü, doğru gazetecilik yapan basın emekçilerimize saygı ve harcadıkları emeği selamlama günüdür. Gazeteciliğin başlıca amacı halkı bilgilendirmek, eğitmek ve eğlendirmektir. Bir gazeteci bu amaçlarla mesleğini icra ederken de belirli özgürlüklere sahip olmalıdır. Ancak muhalif olduğu bir grubu veya bir bireyi linç etmek, yalan yanlış bilgilerle onlara karşı halk arasında antipati uyandırmak, yargısız infaz, maddi çıkar ve rant için yapılan gazetecilik ülkemize ve dünyaya büyük zararlar vermiştir, vermeye de devam ediyor. Bu yüzdendir ki mesleğinin hakkını veren, araştıran, soruşturan ve olgulara dayalı haber yaparak halkımıza hizmet eden tüm gazetecilerimize selam olsun. 11 Temmuz Basın Günü kutlu olsun.”

MALİYE BAKANI BEROVA, “11 TEMMUZ BASIN GÜNÜ” MESAJI YAYIMLADI

Maliye Bakanı Özdemir Berova, zor koşullarda, kısıtlı imkânlar dâhilinde bıkmadan ve usanmadan özveriyle görev ifa eden tüm basın mensuplarının ‘11 Temmuz Basın Günü’nü kutladı, hayatta olmayanları da rahmetle andı.

Maliye Bakanı Özdemir Berova, “11 Temmuz Basın Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı.

Berova mesajında; “Kıbrıs’ta yayımlanan ilk Türkçe gazete ‘Saded gazetesinin anısına kutlanan ‘11 Temmuz Basın Günü’nde tüm basın emekçilerini selamlıyor, hayatta olmayanları saygıyla anıyorum” dedi.

Kıbrıs Türk basınının, varoluş mücadelesinden bugüne önemli bir rol üstlenerek Kıbrıs Türk halkının haklı sesini dünyaya duyurma noktasında mücadeleler verdiğine dikkati çeken Berova, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından olan medyanın; meslek ilkelerine bağlı, sorumluluk bilinci içinde kişi hak ve hürriyetlerine saygılı, tarafsız, özgür, objektif yayıncılık anlayışı ile gelişen ve zenginleşen yapısıyla kamuoyuna bilgi akışı sağlayarak önemli bir kamu görevi üstlendiğini kaydetti.

Maliye Bakanı Özdemir Berova mesajının sonunda; “Zor koşullarda, kısıtlı imkânlar dâhilinde bıkmadan ve usanmadan özveriyle görev ifa eden tüm basın mensubu arkadaşlarımızın ‘11 Temmuz Basın Günü’nü kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyor, hayatta olmayanları da rahmetle anıyorum.” dedi.

OĞUZ: ÖZGÜR BASIN, ÜLKENİN DEMOKRASİSİ İÇİN SON DERECE ÖNEMLİDİR

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, “Özgür basın, bir ülkenin demokrasisi için son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, 11 Temmuz Basın Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, Kıbrıs’ta özgür basının ülkenin demokrasisi için önemine dikkat çekerek, Türk Ahmet Emin Efendi tarafından ilk Türkçe gazete olan Saded’in 135. yıldönümünü kutladı.

Saded Gazetesi anısına her yıl kutlanan 11 Temmuz Basın Günü’nde farklı düşüncelerin özgürce ifade edilmesinin ve çok sesliliğin büyük önem taşıdığını vurgulayan Oğuz, özgür basının bir ülkenin demokrasisi için son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

Oğuz, basın mensuplarının çalışma şartlarının zorluklarına rağmen halkın haber alma özgürlüğünü sağladığını, kamuoyunu aydınlattığını ve toplumun beklentilerini dile getirdiğini ifade etti.

“BASIN MENSUPLARININ HAKLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR”

Oğuz mesajında, “Bu özel gün vesilesiyle basın mensuplarının haklarının iyileştirilmesinin de büyük önem arz ettiğine vurgu yapmak isterim. Basın sektörünün her kademesinde başarıyla görev yapan tüm basın emekçilerinin Basın Günü’nü en içten dileklerimle kutlar, özveri ile icra ettikleri mesleklerini daha iyi koşullarda sürdürebilecekleri yarınlar dilerim.” dedi.

Oğuz ayrıca, yaşamını yitiren tüm basın mensuplarına Allah’tan rahmet dileyerek açıklamasını tamamladı.

ERTUĞRULOĞLU, 11 TEMMUZ BASIN GÜNÜ MESAJI YAYIMLADI

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, 11 Temmuz Basın Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, basın camiasını kutladı.

Dişişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Ertuğruloğlu mesajında, toplumsal mücadelenin önemli aktörlerinden biri olarak nitelediği Kıbrıs Türk basınının, İngiliz sömürge yönetiminde ilk Türkçe gazete olarak Kıbrıs Türkü Ahmet Emin Efendi tarafından yayımlanan Saded Gazetesi’nin 11 Temmuz 1889 tarihli ilk yayınından bu yana, 135 yıldır aynı kararlılıkla görev ifa ettiğini vurguladı.

Ertuğruloğlu mesajında, “Kıbrıs Türk Basını’nın İngiliz sömürge yönetiminde başlayan bu zorlu sınavı, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde Kıbrıs Türk halkının farklı mecralarda varlığını, motivasyonunu,  birlikteliğini sağlayan,  toplumun moral ve manevi gücünü olumlu yönde yönlendiren, Kıbrıs Türk halkının sesini dünyaya duyuran ve çok sesliliğin temel unsuru ve demokrasimizin en büyük göstergesi olan en önemli aktörlerden biri olmuştur.” ifadelerine de yer verdi.

Basın mensuplarının çalışma şartlarının zorluklarına rağmen, halkın haber alma özgürlüğünü sağlayarak kamuoyunu aydınlatmak, halkı doğru bilgilendirmek, yönlendirmek ve toplumun beklentilerini dile getirerek halkın sesini duyurmak için son derece kıymetli ve meşakkatli bir görev üstlendiğini kaydeden Ertuğruloğlu, “Özgür toplum için özgür basının şart olduğu bilinci ile meslek ilkelerine ve etik değerlere bağlılıkla, toplumsal faydayı kişisel ve kurumsal çıkarların üzerinde tutarak görev ifa eden tüm basın camiasının gününü yürekten kutluyorum.” dedi.

HASİPOĞLU’NDAN 11 TEMMUZ BASIN GÜNÜ MESAJI

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri ve Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Kıbrıs Türk basınının, Kıbrıs Türk halkının varoluş ve özgürlük mücadelesindeki büyük katkılarını vurguladı. Hasipoğlu, bağımsızlık ilanında önemli rol oynayan Kıbrıs Türk basınının, günümüz koşullarında da görevini özveriyle yürütmeye devam ettiğini ifade etti.

Hasipoğlu, 11 Temmuz Basın Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Mesajında, medyada yayınlanan haberleri, programları ve fikir içerikli yazıları demokrasinin vazgeçilmez unsurları olarak değerlendirdiklerini belirten Hasipoğlu, kamuoyunu bilgilendirmede fikir özgürlüğü, etik değerler ve kişisel hakların korunmasının büyük önem taşıdığını ve basının büyük çoğunluğunun bu prensipleri benimsediğini söyledi.
Anayasaya ve çağdaş değerlere bağlı, sorumluluğunun bilincinde olan basının yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirten Hasipoğlu, bu çerçevede kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için her şartta görevlerinin peşinde koşan basın mensuplarının 11 Temmuz Basın Günü’nü kutlayarak, aramızdan ayrılanları rahmetle andığını ifade etti.

 

CTP, İFADE VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN ÖNEMİNE VURGU YAPTI

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Basın Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda ifade ve basın özgürlüğünün önemine vurgu yaparak, özgür ve demokratik bir ortam yaratılması için tüm toplumla birlikte çalışmaya devam edeceğini kaydetti.

CTP, bir Kıbrıslı Türk tarafından yüz otuz dört yıl önce çıkarılan ilk gazete Saded’in yıldönümü olarak kutlanan Basın Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Mesajda, şu ifadelere yer verildi:

“Basın emekçilerine karşı yapılan anti demokratik uygulamalara karşı, basın ve ifade özgürlüğünün korunması adına verilecek tüm mücadelelere CTP olarak öncü olmaya ve hükümete geldiğimiz andan itibaren özgürlüklerin genişletilmesi için çalışmaya devam edeceğiz. Toplumsal mücadele yıllarından itibaren imkansızlıklar içinde halkın haber alma hakkı için gece gündüz demeden çalışan basın emekçilerinin bu özel gününü kutlarız. CTP olarak, tüm alanlarda özgür ve demokratik bir ortam yaratabilmek adına toplumla birlikte mücadeleye devam edeceğimizi yinelemek isteriz.”

KIROK: GAZETECİLERİN ÖZGÜR BİR ORTAMDA ÇALIŞABİLMESİ DEMOKRASİNİN GEREĞİ

Çatalköy-Esentepe Belediye Başkanı Ceyhun Kırok, gazetecilerin, özgürce yazabilmesi ve haber yapabilmesinin, demokrasinin temel taşlarından biri olduğunu kaydetti.

Kırok 11 Temmuz Basın Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, basının, toplumu bilgilendirme ve doğruları aktarma noktasında önemli bir görev üstlendiğini belirterek, gazetecilerin özverili çalışmalarını takdir etti.

Gazetecilerin, özgür bir ortamda çalışabilmesinin demokrasinin gereği olduğunu ifade eden Kırok, basının, demokrasinin sağlıklı işlemesi için önemli bir denge unsuru olduğunu kaydetti. Ceyhun Kırok, özgür bir basının, toplumun çeşitli kesimlerinin sesinin duyurulmasına olanak tanıdığını belirtti.

Gazetecilerin, yaşadığı her türlü zorluğa rağmen kalemlerini demokrasi ve insan haklarının yanında olacak şekilde kullanmaya devam etmelerinin önemine işaret eden Kırok, halkın, doğru ve tarafsız bilgiye erişim hakkının korunması gerektiğini kaydetti.

Kırok, basın mensuplarına özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

DENİZ: BASIN MENSUPLARININ FEDAKÂRLIKLARI UNUTULAMAZ

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO), basın mensuplarının gününü kutladı.

Oda Başkanı Turgay Deniz yayımladığı 11 Temmuz Basın Günü mesajında şunları kaydetti:

“Kıbrıs’ta yayımlanan ilk Türkçe gazete olan ‘Saded’in anısına her yıl kutlanan 11 Temmuz, Kıbrıs Türk basın tarihinin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Basın kuruluşlarının demokrasiye yaptığı katkılar, toplumsal gelişime ve ilerlemeye öncülük etmektedir.

Demokrasinin gelişmesinde ve toplumsal bilincin oluşturulmasında değerli katkıları bulunan, önemli bir kamu görevini yerine getiren ve zaman mefhumu tanımaksızın büyük bir fedakarlıkla halkın doğru haber alması için görev yapan basın emekçilerimizin gayretleri her türlü takdirin üzerindedir.

Bu anlamlı günde; mesleğini etik ilkelere uygun bir biçimde sürdüren tüm basın mensuplarının 11 Temmuz Basın Günü’nü en içten dileklerimle kutlar, yürüttükleri başarılı çalışmaların devamını dilerim.”

KAMACIOĞLU, 11 TEMMUZ BASIN GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Ali Kamacıoğlu, basının, toplumların bilgiye ulaşmasında ve bilinçlenmesinde en önemli araçlardan biri olduğunu belirterek, tarafsız, bağımsız ve özgür bir basının demokratik bir toplumun temel taşı olduğunu vurguladı.

KTSO Başkanı Kamacıoğlu, 11 Temmuz Basın Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, tüm medya çalışanlarının Basın Günü’nü kutladı.

Kamacıoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Basınımız, bir Kıbrıslı Türk tarafından çıkarılan ilk Türkçe gazete olarak yayın hayatına başlayan Saded’in 11 Temmuz 1889 tarihli ilk yayınından bu yana, aynı kararlılıkla görev yapmaktadır. Medyamızın Basın Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum. Bugün, doğru ve tarafsız bilginin yayılmasında, kamuoyunun aydınlatılmasında ve demokrasinin güçlenmesinde hayati bir rol oynayan siz değerli basın mensuplarını onurlandırma günüdür.

Basın, toplumların bilgiye ulaşmasında ve bilinçlenmesinde en önemli araçlardan biridir. Tarafsız, bağımsız ve özgür bir basın, demokratik bir toplumun temel taşıdır. Sizlerin özverili çalışmaları sayesinde, halkımız doğru bilgiye erişebilmekte ve bilinçli kararlar alabilmektedir.

Basın mensupları olarak, zorluklarla dolu bir görevi yerine getiriyorsunuz. Dijitalleşmenin getirdiği hızlı değişim, bilgi kirliliği ve çeşitli baskılar karşısında gösterdiğiniz direnç ve kararlılık, takdire şayandır. Sizlerin bu çabaları, toplumumuzun daha şeffaf, hesap verebilir ve demokratik bir yapıya sahip olmasına büyük katkı sağlamaktadır.

Bu özel gün vesilesiyle, siz değerli basın mensuplarına en derin teşekkürlerimi sunuyorum. Çalışmalarınızda başarılarınızın devamını diliyor, her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyorum.”

KTAMS, KIBRIS TÜRK BASIN EMEKÇİLERİNİN 11 TEMMUZ BASIN GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), basının, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, gece gündüz demeden fedakârca çalışarak kamuoyuna doğru, güvenilir ve tarafsız haber ulaştırdığını belirterek, Kıbrıs Türk basın emekçilerinin 11 Temmuz Basın Günü’nü kutladı.

KTAMS 11 Temmuz Basın Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, toplumun bilinçlenmesi, kamuoyunun şekillenmesi ve demokrasi için en önemli unsurlardan biri olan özgür basının, siyasi güç merkezlerinin denetlenmesinde kritik bir rol oynadığını vurguladı.

KTAMS’ın mesajında şu ifadelere yer verildi:

“Kıbrıslı bir Türk tarafından çıkarılan ilk gazete olan Saded’in yayınlanmasının 135. yıldönümü olan bugün ülkemizde Basın Günü olarak kutlanmaktadır. Bu anlamlı günde, basının önemini bir kez daha hatırlıyor ve özgür basın mücadelesini onurlandırıyoruz.

Toplumun bilinçlenmesi, kamuoyunun şekillenmesi ve demokrasi için en önemli unsurlardan biri olan özgür basın, siyasi güç merkezlerinin denetlenmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Günümüzde yolsuzluğun ve usulsüzlüğün kamu yönetimine sirayet ettiği ve yargının tarafsızlığının sorgulandığı bu süreçte, dürüst ve ilerici gazeteciliğin önemi her zamankinden daha fazla hissedilmektedir.

Geçmişten günümüze, ülkemizde demokrasinin, çok sesliliğin ve özgürlüklerin gelişiminde Kıbrıs Türk basını önemli bir rol oynamıştır. Bu süreçte olumlu gelişmeler yaşansa da ne yazık ki birçok basın emekçisi hala düşük ücretlerle, yasal çalışma saatlerinin üzerinde ve iş güvencesinden yoksun olarak çalıştırılmaktadır. Basın emekçilerine günümüz koşullarına uygun, daha demokratik, çağdaş, özerk ve tarafsız bir çalışma ortamı sağlanması ve çalışma koşullarının iyileştirilerek iş güvencesinin temin edilmesi için Basın İş Yasası’nın etkin bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, gece gündüz demeden fedakârca çalışarak bizlere doğru, güvenilir ve tarafsız haberler ulaştıran Kıbrıs Türk basın emekçilerinin gününü kutlar, daha iyi çalışma koşullarına erişmeleri için her zaman onların yanında olduğumuzu bir kez daha vurgularız.”

MEMUR-SEN BASIN MENSUPLARININ 11 TEMMUZ BASIN GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen), basın mensuplarının 11 Temmuz Basın Günü’nü kutladı.

Memur Sen’den gün dolayısıyla yayımlanan mesajda, “Oldukça fedakarca çalışarak doğru, güvenilir ve tarafsız haberleri halkımıza ulaştırmaya çalışan tüm basın emekçilerimizin 11 Temmuz Basın Günü’nü yürekten kutlar, konuşma ve haber alma özgürlüğünün her zaman savunucusu olduğumuzu beyan ederiz” denildi.

KKTC FENERBAHÇELİLER DERNEĞİ, 11 TEMMUZ BASIN GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Dernekten yayımlanan mesajda, zorlu şartlarda kamuoyuna haber ve bilgi akışını sağlamak adına büyük bir özveriyle görevlerini sürdüren basın mensuplarının Basın Günü kutlandı ve başarı dilendi.

ÖZÇELİK, KIBRIS TÜRK BASINININ ÜLKEDE DEMOKRASİNİN, ÖZGÜRLÜKLERİN GELİŞİMİNDE ÇOK ÖNEMLİ ROL OYNADIĞINI VURGULADI

T&T Havalimanı İşletmeciliği Genel Müdürü Serhat Özçelik, Kıbrıs Türk basınının, Kıbrıs Türk toplumsal tarihinin oluşumu aşamasında, ülke halkının sesini dünyaya duyurma ve varolma mücadelesinde her daim öncü olduğunu belirterek, ülkede demokrasinin, çok sesliliğin ve özgürlüklerin gelişiminde de çok önemli rol oynadığını vurguladı.

T&T Havalimanı İşletmeciliği Genel Müdürü Serhat Özçelik’in basın günü nedeniyle yayımladığı mesaj şöyle,

“Basın; tüm dünya toplumlarınca her düşüncenin seslendirilmesine; toplumun siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda aydınlanmasına imkân sağlamakla birlikte, yasama, yürütme ve yargıdan sonra gelen dördüncü güç olarak kabul edilmektedir. Kıbrıs Türk basını, Kıbrıs Türk toplumsal tarihinin oluşumu aşamasında, ülke halkının sesini dünyaya duyurma ve var olma mücadelesinde her daim öncü olurken; ülkede demokrasinin, çok sesliliğin ve özgürlüklerin gelişiminde de çok önemli rol oynamaktadır. Gerek yazılı basında hizmet veren, gerekse görsel basında hizmetlerini esirgemeyen basın çalışanlarımız, zaman mevhumu gözetmeksizin sorumluluklarını güç şartlarda dahi yerine getiriyorlar. Şüphesiz ki tüm basın çalışanları toplumu aydınlatmak adına üstlendikleri görevin öneminin bilincini taşımaktadır. İçinde bulunduğumuz yüzyıl ve bundan sonraki zamanlarda da adil, şeffaf, tarafsız, kamu yararını gözetecek şekilde, mesleki etik değerlere sadık bir çerçevede halkımıza hizmetlerinin devamını diler, Kıbrıs Türk basınının vefakâr çalışanlarının 11 Temmuz Basın Günü’nü en samimi dileklerimle kutlarım”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu