ManşetRum Basını

Anket Sonuçlarına Göre “Hristodulidis Günden Güne Halkın Gözünden Düşüyor”

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in "Rum halkının gözünden günden güne düştüğü", yapılan her yeni anketten Hristodulidis’e "şamar" niteliğinde sonuç çıktığı bildirildi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in “Rum halkının gözünden günden güne düştüğü”, yapılan her yeni anketten Hristodulidis’e “şamar” niteliğinde sonuç çıktığı bildirildi.

Politis ve Alithia, SİGMA TV’nin “L. S. Prime Market Research&Consulting” şirketine yaptırdığı, 12-16 Şubat döneminde Güney Kıbrıs genelinde, bin 4 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen ve sonuçlarını dün akşam yayınladığı anketi, manşete çekti

Haberine “Nikos Hristodulidis’e Yeni Şamar-Anket… Vatandaşların yüzde 47’si Hükümetten Hoşnutsuz… Başkanın Popülaritesi Tepetaklak Yüzde 19’a Düştü” başlığını atan Politis’e göre “Hristodulidis hükümeti denildiğinde aklınıza ilk gelen şey ne” sorusuna katılımcılardan yüzde 21 “hayal kırıklığı”, yüzde 12 “başarısızlık”, yüzde 15 “durağanlık”, yüzde 8 “kayıtsızlık”, yüzde 6 “vaatler” ve yüzde 6 “çaba” cevabı geldi.

Hristodulidis’n popülaritesi hakkında yüzde 49 “olumsuz”, yüzde 19 “olumlu” cevabı verilirken katılımcıların yüzde 32’si “ne olumlu ne olumsuz” dedi. Eski Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in aynı dönemde halk nazarında yüzde 40 “olumlu”, yüzde 19 “olumsuz” bulunduğu hatırlatıldı. Rum başkanlık seçiminde Hristodulidis’e oy kullananlar aynı soruya yüzde 28 “olumsuz”, yüzde 35 “olumlu”, yüzde 37 de “ne olumlu ne de olumsuz” cevabını verdi.

Hristodulidis’in Kıbrıs sorunundaki hareketlerinin de Rum halkını ikna edemiyor göründüğünü yazan gazete, katılımcıların yüzde 60’ının Hristodulidis’in hareketlerini “iletişim maksatlı”, yüzde 34’ünün “uygun” bulduğunu aktardı.

Gazeteye göre katılımcıların yüzde 61’i Hristodulidis “uluslararası toplumu, çözüm istediğine ikna edemiyor”, yüzde 35’i ise “ikna edebilir” görüşünde.

Katılımcıların yüzde 55’i hükümet ortağı partilerin Hristodulidis’ten farklı yönde hareket ettiği görüşünde. Hristodulidis’in Kıbrıs sorununda hükümet ortağı partilerin politikalarının dışına çıkabilir mi sorusuna katılımcıların yüzde 64’ü “çıkamayacağı”, yüzde 32’si “çıkabileceği” görüşünü ortaya koyarken yüzde 4’ü bu soruya cevap vermek istemedi.

Ülkenin gitmekte olduğu yönle ilgili soruya katılımcıların yüzde 63’ü “yanlış”, yüzde 12’si “doğru” yolda olduğunu söylerken yüzde 25’i “ne doğru ne yanlış” cevabını verdi.

Katılımcılar, Hristodulidis hükümetinin ilk 12 ayıyla ilgili görüşleri sorulduğunda yüzde 47 “hoşnutsuzluk”, yüzde 19’u “memnuniyet” belirtti, yüzde 27’si “ne hoşnutsuzluk ne de memnuniyet” cevabını tercih etti.

Hristodulidis’in KİT yönetim kurulu atamalarındaki icraatları sorulduğunda, katılımcıların yüzde 50’si “hoşnutsuzluk”, yüzde 13’ü “memnuniyet”, yüzde 30’u “ne hoşnutsuzluk ne de memnuniyet” cevabını verdi, yüzde 7’si bu soruya cevap vermemeyi tercih etti.

Ankette AKEL ve DİSİ’nin muhalefet düzeyinden de hoşnutsuzluk duyulduğu sonucu ortaya çıktı. DİSİ’nin muhalefet düzeyi, katılımcıların yüzde 54’ünün onayını alırken yüzde 16’sı memnuniyetsizlik belirtti. AKEL’in muhalefet düzeyinden hoşnut olmayanların oranı yüzde 42, hoşnut olanların oranı yüzde 24 çıktı.

“Yarın genel seçimler olsa kime oy verirdiniz” sorusuna, yüzde 22,7 DİSİ, yüzde 21,6 AKEL, yüzde 11,3 ELAM, yüzde 9 DİKO, yüzde 3,4 EDEK ve DİPA, yüzde 2,3 Ekologlar, yüzde 1,1 Volt ve Hayvan Partisi dedi, katılımcıların yüzde 17’si “henüz karar vermedim” dedi.

Alithia manşetine “Başkan Hristodulidis Her Gün Daha Kötüye Gidiyor… Adı Hayal Kırıklığı, Durağanlık ve Başarısızlıkla İlişkilendirildi” başlığını attı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu