ManşetYerel Haberler

Bankalar Birliği’nden Uyarı…

Bankalar Birliği’nden uyardı: Yatırım dolandırıcılarına karşı dikkatli olun.

Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği son günlerde kendilerini “dünya borsalarına hakim kişiler” olarak tanıtan ve yatırım fırsatlarından istifade edebilmek için yatırım tavsiyesi hizmeti verdiğini söyleyen ve gerçek veya hayali şirket isimleri kullanarak bu şirketlerin temsilcileri olduklarını iddia eden dolandırıcıların türediğini bildirdi.

Bankalar Birliğinden yapılan yazılı açıklamada, bu dolandırıcıların, teklif ettikleri sözde yatırım danışmanlığı hizmetini aranan kişi tarafından reddedilmesi halinde bile, telefon numaralarına sürekli mesajlar atarak “cazip yatırım fırsatları” nitelemesiyle devamlı olarak yatırım tavsiyesi yolladıkları ve bu suretle hedef aldıkları kişileri ikna edilmeye çalıştıkları belirtildi.

Çeşitli veri tabanları üzerinden elde ettikleri telefon numaralarıyla kişileri arayarak, yatırım tavsiyesi hizmeti verdiğini söyleyen bu kişilerin, çeşitli senaryolarla hedef aldıkları insanlardan paralarını temsil ettikleri sözde şirket hesaplarına yatırmalarını sağlamak suretiyle dolandırıcılık girişiminde bulundukları kaydedilen açıklamada, bu gibi yalanlarla arayan kişi veya kişiler olması halinde yapılacaklar şöyle sıralandı:

“Paranızı size söylenen hesaplara asla göndermeyin. Her ne surette olursa olsun, istenmesi halinde, bu şahıslara kimlik bilgilerinizi, banka hesap bilgilerinizi veya şifrelerinizi asla vermeyin.

Sizi telefonda meşgul etmelerine müsaade etmeyin. Onların talimatlarına uymayın.

Telefonu kapatın ve hemen 155 Polis İmdat hattını veya en yakın polis merkezini arayın.

Şayet (para) göndermişseniz, hemen polis merkezini arayarak gecikmeden olaydan polisi haberdar edin.

Meşru ve yasal hiçbir yatırım danışmanlığı şirketinin sizi telefonla arayarak hizmetleri konusunda bilgi vermeyeceğini veya pazarlama yapmayacağını asla unutmayın.”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu