ManşetYerel Haberler

Barçın: İstatistik Kurumu Yöneticilerinin Hatalarını Kabul Etmelidir

CTP Milletvekili Devrim Barçın, İstatistik Kurumu hesaplamasında hatalar yapıldığını söyleyerek, kurum yöneticilerinin halktan özür dilemesi gerektiğini belirtti.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Devrim Barçın, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada İstatistik Kurumu yöneticilerinin hatalarını kabul ederek halktan özür dilemeleri ve yeniden güven tazelemeleri gerektiğini vurguladı.
Barçın, İstatistik Kurumu’nun, bir marketten aldığı zeytinyağı fiyatının hayat pahalılığı hesaplamasına göre Mart 2023’den Şubat 2024’e kadar ilgili yerden alınan zeytinyağının litre fiyatı 181,50 TL olarak sisteme işlendiğini kaydetti.
Barçın, 12 aydır değişmeyen Zeytinyağının litre fiyatı %242.69 artış ile 621.99 TL olarak kaydedildiğini belirterek, Zeytinyağının sadece 1 tane örnek olduğuna dikkat çekti.

Barçın’ın açıklamasının tamamı şu şekilde:

İSTATİSTİK KURUMU YÖNETİCİLERİ HATALARINI KABUL EDEREK HALKTAN ÖZÜR DİLEMELİ VE YENİDEN GÜVEN TAZELEMELİDİR
Grafikte, İstatistik Kurumu’nun bir ilçede bir marketten aldığı Zeytinyağı Fiyatının hayat pahalılığı hesaplamasında nasıl kaydedildiğini görüyorsunuz dostlar.
Mart 2023’den Şubat 2024’e kadar ilgili yerden alınan zeytinyağının litre fiyatı 181.50 TL olarak sisteme işlenmiş.
Ne zamanki Mecliste kurduğumuz araştırma komitesi çalışmalarına ve verileri incelemeye başlıyor ve bunu sorguluyor, o zaman 12 aydır değişmeyen Zeytinyağının litre fiyatı %242.69 artış ile 621.99 TL olarak kaydediliyor.
Zeytinyağı örneği sadece 1 tane örnek.
Meclis Araştırma Komitesi sonrası fiyat değişimleri bu şekilde işlenmiş onlarca o kadar çok mal ve hizmet var ki.
Mesela yine bir ilçemizde bir dükkandan “alınan fiyata” binaen 5 ay boyunca 990 TL olarak enflasyon hesaplamasına işlenen Erkek Takım Elbise fiyatı Mart 2024’de %506 artış ile 6.000 TL olarak hesaplamaya dahil edilmiş.
Yeni veriler elimize henüz ulaştı ve ulaşırkenden de hemen incelemeye başladık; az daha zaman lütfen dostlar.

 

Diğer Haberler

Başa dön tuşu