ManşetSiyasetYerel Haberler

Barçın: Maliye Bakanlığı’nın Gelirleri Gizlediği İspatlandı

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Devrim Barçın, Maliye Bakanlığı’nın 2023 yılı için açıkladığı gerçekleşme verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Devrim Barçın, Maliye Bakanlığı’nın 2023 yılı için açıkladığı gerçekleşme verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Kişisel sosyal medya hesabından açıklama yapan CTP Milletvekili Barçın, şu ifadelere yer verdi:
“Maliye Bakanlığı’nın gelirleri gizlediği ispatlandı
-Maliye Bakanlığı 2023 yıl sonu gerçekleşme verilerini yayınladı.
9 Ekim 2023 tarihinde yani 2023 yılının bitmesine 2 ay 20 gün kala yapılan Ek Bütçeye rağmen Bütçe Açığı 3 Milyar 60 Milyon TL öngörülürken 2023 sonunda gerçekleşen bütçe açığı sadece ama sadece 263 Milyon TL olmuştur.
Maliye Bakanlığı’nın “Bütçemiz 3 Milyar 60 Milyon TL açık verecek, kamusal yatırım yapamayız” dedikleri bütçe açığındaki sapma %1163’tür.
“Bütçede artı var, kamusal yatırımlara kaynak ayırmıyorsunuz” dememiz sonrası Maliyenin tüm ama tüm mükellefiyetleri ödenmiş ve sadece Aralık ayında (1 aylık) 2 Milyar 241 Milyon TL tarihi bir açık verilmiştir ama olsun Maliyenin artık “ödemediğim mükellefiyetlerim” var söylemi sona ermiş, bu ülkede kamusal yatırımlara kaynak olduğu gerçekliği ortaya çıkmıştır.
Peki Bütçe Açığı için Türkiye’den geleceği söylenen ve her sene olduğu gibi yine gazetelere “TÜRKİYE’DEN ŞU KADAR PARA GELECEK” diye manşet atılan rakam 2023 yılı için ne kadardı?
➡️ 8 Milyar TL
5Peki 2023 yıl sonu itibariyle gelen toplam rakam ne kadar oldu?
➡️ 5 Milyar 228 Milyon TL
Yani bütçede öngörülen miktarın %65.35’i.
6 Peki Türkiye’den gelme sözü verilip gelen miktarın alt kırılımlarındaki gerçekleşme verileri ne olmuş?
➡️ Bütçede Yatırım için gelmesi öngörülen miktar 3 Milyar 400 Milyon TL gelen miktar 1 Milyar 642 Milyon TL gerçekleşme oranı %48.29, sonuç hala daha 500 Yataklı Devlet Hastanemiz yok !
➡️ Bütçede Savunma için gelmesi öngörülen miktar 2 Milyar 100 Milyon TL gelen miktar 2 Milyar 522 Milyon TL gerçekleşme oranı %120
➡️ Tadil Bütçede Reel Sektörün Desteklenmesi için gelmesi öngörülen miktar 256 Milyon TL gelen miktar 72 Milyon TL gerçekleşme %28 oysa 2022’de gelen miktar ise 350 Milyon TL sonuç reel sektör öngörüsüzlük nedeniyle zorda kalmaya devam ediyor.
➡️ Bütçede KAMU MALİYESİ için gelmesi öngörülen miktar 2 Milyar 500 Milyon TL gelen miktar 991 Milyon TL (ki bunun da 600 Milyon TL’si ülkeye gelmeden direk AKSA’ya ödendi) gerçekleşme %39.64
Özetle dostlar, bu ülkede kaynak vardır ve doğru bir bütçe, doğru bir planlama ile kendi öz kaynaklarımızla kamusal sağlık, eğitim ve ulaşıma da yatırım yapabiliriz.
⭕️ Kayıt dışılığın tavan yaptığı, yandaş istihdamlarının patladığı ve Türkiye ile imzalanan protokollere rağmen eksik kaynak akışı ve Maliyenin tüm mükellefiyetlerini ödemesi sonrası 2023 yılının toplamında sadece 263 Milyon TL (7 Milyon STG) bütçe açığı verilmesi hiçbir şeydir dostlar.
Ek bütçe yapılmasına rağmen bile isteye bütçede gelir gizleyerek, dışa bağımlılığı bir mecburiyet gibi göstererek, hala daha modern bir hastanemizi, okullarımızı, yollarımızı yapmamak asla kabul edilemezdir ve bunun başarılması da imkansız değildir dostlar, çünkü biz halkımıza ve bilgimize güveniyoruz.”

Diğer Haberler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu