ManşetÖzel Haberler

 “Çocuklarımız Kum Yığınının Altında Kaldılar”

6 Şubat’ta gerçekleşen deprem felaketinde Adıyaman’daki İsias Otel enkazında kalarak hayatını kaybeden Nehir Çevik’in babası Yoksuli Çevik, annesi Safiye Çevik ve kardeşi Irmak Çevik'in ifadeleri duruşmanın ikinci gününde dinlendi.

6 Şubat’ta gerçekleşen deprem felaketinde Adıyaman’daki İsias Otel enkazında kalarak hayatını kaybeden Nehir Çevik’in babası Yoksuli Çevik, annesi Safiye Çevik ve kardeşi Irmak Çevik’in ifadeleri duruşmanın ikinci gününde dinlendi.

 “ÇOCUKLARIMIZ KUM YIĞINININ ALTINDA KALDILAR”

Yoksuli Çevik’in ifadesi:

“Ben Adıyamanlıyım. Kızım Adıyaman’a voleybol için geldi. Deprem gecesi geldi, deprem oldu. Haber aldık akrabalarım geldi. Otelin yerle bir olduğunu söylediler. Bir umutla geldik çıkarırız diye ama geldiğimizde otel kum yığınıydı. Bende bir inşaat ustası olarak yeni bir bina yapacakmışsınız gibi kum yığını vardı. Benim kızımın 2 gün önce kaldığı ev daha eskiydi ama ayakta kaldı. Ana yolun üzerinde deprem oldu. Ben evladımın çıkmayacağını biliyordum ama bir can çıkmadı oradan. Ailelerimizi ve öğretmenlerimizi kaybettik.”

“TÜM SORUMLULARI KATİLDİR”

Safiye Çevik’in ifadeleri:

Aslen Adıyamanlıyım. 2008’de Kıbrıs’a gittim. Irmak ve Nehir adında iki kızım vardı. Kızım, Adıyaman’a giriş yapmadan dayısı aldı ve anneannesine gitti. Kazandıklarından sonra otele gitti kutlama yaparlar belki diye. Depremden sonra yıkıldım, olmamıştır orda bir şey, aileme ulaşmaya çalıştım. Sonra kardeşime ulaştım, biz otele doğru gidiyoruz. Kardeşime 1 saat ulaşamadım. Kardeşim beni aradı, abla çık gel dedi. Böyle söyleyince anladım. Sabah saatlerinde uçak alanına gittik. Akşam Adıyaman’a ulaştık. Enkazdan çadıra giremedim. Bu hayali hiç gözümün önünden gitmiyor, gitmeyecek de. Ahmet Bozkurt’a bir şey söylemek istiyorum. Ben 30 sene önce senin un fabrikanda amcamı kaybettim.

Babanızın size miras bırakmak için bıraktığı yerde bizim canlarımızı aldın. Geleceğimizi umutlarımızı yarınlarımızı aldın. Senin baban katildir. Sen otelin en üst katını nasıl göremezsin. Tüm sorumluları katildir.

“11 AYDIR HER GECE KARDEŞİMİN FOTOĞRAFINA BAKIYORUM”

Irmak Çevik’in ifadeleri:

12 yaşındaki kardeşimi tabutta gördüm. Kardeşim karanlıktan korkardı. Her gece uyumak için yanına gelirdi. Ben mezarına ışık koydum, karanlıktan korkmasın diye. 11 aydır her gece telefonumda kardeşimin fotoğrafına bakarak onu öpüyorum.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu