EkonomiManşet

Fed Faiz Kararı İçin Nefesler Tutuldu!

Fed faiz kararı piyasalar tarafından merakla bekleniyor. Yılın ilk faiz kararı ne olacağına dair beklentiler paylaşılmaya başladı. Uzmanlar yılın ilk faiz indirimi için bekledikleri tarihi bildirdi. Öte yandan 'Fed faiz kararı ne zaman' sorusu yanıt arıyor. İşte Fed faiz kararı ocak 2024 için tüm detaylar...

Fed faiz kararı piyasalar tarafından merakla bekleniyor. Yılın ilk faiz kararı ne olacağına dair beklentiler paylaşılmaya başladı. Uzmanlar yılın ilk faiz indirimi için bekledikleri tarihi bildirdi. Öte yandan ‘Fed faiz kararı ne zaman’ sorusu yanıt arıyor. İşte Fed faiz kararı ocak 2024 için tüm detaylar…

Yılın ilk Fed faiz kararı için geri sayım başladı. “Fed faiz kararı ne olur, Fed faiz kararı ne zaman” soruları ise piyasalar tarafından yanıt arıyor. Öte yandan uzmanlar faiz indirimi beklentisini tarih vererek açıkladı.

Kritik faiz kararının ne zaman açıklanacağı piyasalar tarafından merak ediliyor. Fed faiz kararı bugün akşam saat 22.00’da açıklanacak.

Uzmanlar Fed’in faizini bu toplantıda pas geçmesini bekliyor. Fed Aralık ayı toplantısında da politika faizini değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutmuştu.

Uzmanlar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ilk faiz indirimi için en erken tarihi açıklayarak bankanın daha fazla veriye ihtiyaç duyabileceğini dile getirdi.

Rabobank Kıdemli ABD Stratejisti Philip Marey AA muhabirine yaptığı değerlendirmede Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) beklemede kalacağını, verilere bağlılığını ve dikkatli ilerleme niyetini tekrarlayacağını belirtti.

”Odak noktası Powell’ın basın toplantısında piyasanın erken faiz indirimi beklentilerine karşı tekrar ne kadar direneceği olacak.” değerlendirmesinde bulunan Marey, ilk faiz indiriminin haziran ayında gerçekleşebileceğini ifade etti.

Marey, haziran ayından sonra Fed’in her çeyrekte 25 baz puanlık bir indirime devam edebileceğini aktardı.

2023’ün son çeyreğine ilişkin yüzde 3,3’lük güçlü büyüme rakamının 2022’nin ilk yarısındaki teknik durgunluğun ardından ekonomik aktivitenin dirençli olduğunu ve Fed’in faiz artırımı döngüsünden sadece ılımlı bir şekilde etkilendiğini gösterdiğini dile getiren Marey, kişisel tüketim harcamalarının 2023’ün ikinci yarısında sağlam bir performans sergilediğini söyledi.

Reel politika faizlerinin uzun süredir pozitif ve kısıtlayıcı olmadığını bu nedenle 2024 yılı boyunca ekonomik büyümede hala bir yavaşlama ve büyük ihtimalle sığ bir resesyon gerçekleşebileceğini kaydeden Marey, ”Ancak 2023’ün dördüncü çeyreğindeki ekonomik ivme ve işsizlik verilerindeki aşağı yönlü revizyon, resesyon tahminimizi 2024 yılının birinci ve ikinci çeyreğine göre biraz daha ileri bir tarihe kaydırmamız gerekebileceğini gösteriyor. Bu aynı zamanda FOMC’nin erken faiz indirimini tercih etme olasılığını da azaltıyor.” dedi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu