ManşetYaşam

Hava Sıcaklıkları Binlerce Hayvanı Öldürüyor

Meksika’da Pasifik Okyanusu’nun ısınmasına sebep olan “El Nino” hava olayları yüzünden yüzlerce kuş sahillerde ölü bulundu. ABD'nin Texas körfezi sahillerinde ise on binlerce ölü balık, kıyıya vurdu. Yetkiler daha fazla balığın kıyıya vurmaya devam edeceğini belirtti. Meksika'da son zamanlarda etkili olan sıcak hava dalgası nedeniyle 8 kişi yaşamını yitirdi.

Meksika’da Pasifik Okyanusu’nun ısınmasına sebep olan “El Nino” hava olayları yüzünden yüzlerce kuş sahillerde ölü bulundu. ABD’nin Texas körfezi sahillerinde ise on binlerce ölü balık, kıyıya vurdu. Yetkiler daha fazla balığın kıyıya vurmaya devam edeceğini belirtti. Meksika’da son zamanlarda etkili olan sıcak hava dalgası nedeniyle 8 kişi yaşamını yitirdi.

Mexico News Daily’nin haberine göre, yüzlerce kuşun Chiapas ve Baja California eyaletlerindeki sahillerde ölü bulunması üzerine Meksika Ulusal Sağlık, Güvenlik ve Gıda Kalitesi Servisi (Senasica) inceleme başlattı.

Senasica yetkilileri, başta kuş gribi olarak bilinen H5N1 virüsünden şüphelenirken incelemelerin ardından kuşların açlıktan öldüğü tespit edildi.

Meksika Tarım Bakanlığından yapılan açıklamada, “El Nino” hava olayları yüzünden ısınan Pasifik Okyanusu’ndaki balıkların, daha serin sulara ulaşmak için derinlere dalması sonucu avlanamayan kuşların açlıktan öldüğü belirtildi.

Şili ve Peru’nun Pasifik sahillerinde daha önce “El Nino” yüzünden toplu kuş ölümleri görülmüştü.Texas’ın Brazoria ve Quintana ilçeleri yetkilileri, on binlerce balığın sahile vurduğunu, binlerce balığın daha kıyıya vurmasının beklendiğini belirtti.

Quintana Beach İlçe Parkı yetkilileri, kıyıya vuran farklı türde on binlerce balığın görüntülerini paylaşarak, hava sıcaklıklarının aşırı artması nedeniyle sudaki oksijen seviyesinin hızla düştüğü ve bu durumun toplu balık ölümlerine yol açtığını belirtti.

Birleşmiş Milletlerin 2019’da yayımladığı raporda, okyanus suyunun ısınmasının kıyı sularında düşük oksijen seviyesi vakalarını artırarak, balık popülasyonunu tehdit ettiği sonucuna varılmıştı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu