ManşetPolisiye

Kayıt Edilen Öğrencilerin Akıbeti Araştırılıyor

Cyprus Massachussetts Center Of Innovation isimli eğitim merkezine sahte lise diploması vererek, öğrenci izni alan  Z.S.a ile kayıt işlemlerini yaptıran K.M, yeniden mahkemeye çıkarıldı.

(Kamalı Haber) – Cyprus Massachussetts Center Of Innovation isimli eğitim merkezine sahte lise diploması vererek, öğrenci izni alan  Z.S.a ile kayıt işlemlerini yaptıran K.M, yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Lefkoşa Adli Şubede görevli polis memuru Burçin Korgan mahkemede olguları aktardı. Polis, 6 Mart 2024 tarihinde başlatılan soruşturmada zanlıların 2023-2024 yılları arasında sahte olarak düzenlenmiş Pakistan lise diplomasını Lefkoşa’da faaliyet gösteren Cyprus Massachussetts Center Of Innovation isimli eğitim merkezine vererek, tedavüle sürüp sahtekarlıkla öğrenci kaydı temin ettiklerini söyledi. Polis, Cyprus Massachussetts Center Of Innovation, isimli eğitim merkezi hakkında Yüksek Öğretim Yüksek Planlama Denetleme Akreditasyon ve Kordinasyon Kurulu’ndan (YÖDAK) izinsiz yüksek öğretim kurumu açma ve çalıştırma, sahte belge düzenleme, sahte belgeyi tedavüle sürme, sahte davranışla kayıt temini ve sahtekarlıkla para temini meseleleriyle ilgili bir soruşturma başlatıldığını, tahkikatın halen devam ettiğini belirtti. Polis, okul adına yapılmış 359 adet kayıt tespit edildiğini,  kayıt edilen bu öğrencilerin akıbetin araştırılması, yasallık durumlarının araştırılması için İçişleri Muhaceret Dairesi ve Millî Eğitim Bakanlığına yazılar yazıldığını açıkladı. Polis, zanlılardan alınan cep telefonları içerisinde birçok diploma ve pasaport resimleri mevcut olduğunu, telefonların DATA İnceleme Şubesine gönderileceğini ifade etti. Polis, Z.S.A’nın her ne kadar öğrenci izni bulunsa da bahse konu izni sahtekarlıkla temin ettiği için Muhaceret Dairesi’nin Milli Eğitim Bakanlığından alınacak yazı ışığında zanlının izninin iptal edileceğini belirtti.

Polis, soruşturmanın devam ettiğini ancak zanlıların tahkikatın geri kalan kısmına etki edemeyeceğini ifade etti. Polis memuru, zanlının KKTC’de herhangi bir bağlayıcı unsuru bulunmamakla birlikte serbest kalması halinde yasadışı yollardan KKTC haricine de çıkabileceğini ifade ederek, cezaevine gönderilmesini talep etti. Polis, K.M’nin Avrupa doktora eğitiminin halen devam etmekte olduğunu ve yasal statüsü bulunduğunu ifade ederek, uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlı Z.S.A’nın 3 ayı aşmayacak süreyle cezaevine gönderilmesine emir verdi. Bilgeç, diğer zanlının ise yurt dışına çıkışının yasaklanmasına, haftada bir gün ıspat-ı vücut yapmasına, 200 bin TL nakit teminat yatırmasına ve bir kefilin 400 bin TL tutarında kefalet senedi imzalamasına karar verdi.

 

 

 

Diğer Haberler

Başa dön tuşu