ManşetYerel Haberler

KTTB: Çocuk Hakları Günü Hüzünlü Şekilde Kutlanıyor

KTTB, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı açıklamada, “Çocuk Hakları Günü hüzünlü şekilde kutlanıyor” ifadelerine yer verdi.

KTTB, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı açıklamada, “Çocuk Hakları Günü hüzünlü şekilde kutlanıyor” ifadelerine yer verdi.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla açıklama yayımladı.

KTTB Yönetim Kurulu adına yazılı açıklama yapan Prof. Dr. Ceyhun Dalkan, “Çocuk Hakları Günü hüzünlü şekilde kutlanıyor” ifadelerini kullandı.

Açıklama şu şekilde:

“20 Kasım dünya genelinde çocukların haklarını korunmak ve farkındalığının artırmak amacıyla ‘Çocuk Hakları Günü’ olarak kutlanır.

20 Kasım 1989’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, tüm çocukların yaşama, sağlık, eğitim, korunma, düşünce özgürlüğü gibi haklara sahip olduğunu belirlemektedir. Bugün, tüm dünya da çocuk haklarının duyurulması ve savunulması için önemli bir gün olarak kutlanmaktadır.

Maalesef bu sene çocuk hakları gününü hüzünlü, endişeli ve kızgın şekilde kutlamaktayız. Çok yakın coğrafyamızda, Gazze’de çocuklar acımasız şekilde okullarında, evlerinde ve tedavi aldıkları veya sığındıkları hastanelerde savaş suçu işlenerek öldürülmekte, katledilmektedir. Bu savaşın, katliamın en hızlı şekilde son bulmalı ve Gazzeli masum çocuklar çocukluklarını yaşamalı, bu korkunç kâbus son bulmalıdır.

Kıbrıs’ın kuzeyinde, çocukların en doğal hakkı olan eğitim, sağlık haklarına eşit erişimde çok ciddi sorunlar vardır. Depreme dayanıksız, alt yapısı yetersiz veya çamur içindeki konteynerlerde kamu eğitimi yetersiz şekilde sürdürülmeye çalışılmaktadır. Giderek derinleşen ekonomik kriz, ailelerin azalan alım gücü nedeni ile çocuklarda beslenme yetersizlikleri artmaktadır. Denetimsiz artan nüfus ve alt yapısı yetersiz kamu hastaneleri nedeni ile sağlıkta hak ettikleri eşit hizmeti alamamaktadırlar. Şubat ayında alınan yanlış aşı kararı nedeni ile en doğal hakları ve en önemli koruyucu sağlık hizmeti olan aşılamaya erişimde ciddi güçlükler devam etmekte, herhangi bir adım atılmamaktadır. Kıbrıs’ın kuzeyinde maalesef tüm çocuklarımıza hak ettikleri en doğal haklarını eşit ve adil şekilde sunamamaktayız.

Bugünün çocuklarının haklarını sonuna kadar savunmak, mutlu, sağlıklı ve güvenli bir çocukluk ile geleceğe başarılı, sağlıklı nesilleri taşımak biz erişkinlerin görevidir. Tüm dünyadaki çocuklara daha iyi ve barış içinde bir dünya için mücadele etmek bizlerin en önemli toplumsal görevlerindendir.”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu