EkonomiManşet

Petrolde Denge Arayışı

Petrolde gerilimin tırmanması riskini doğurabilecek Ürdün'deki Amerikan birliklerine yönelik saldırıya ABD'nin vereceği tepkiyi beklemesiyle yatay seyretti.

Petrolde gerilimin tırmanması riskini doğurabilecek Ürdün’deki Amerikan birliklerine yönelik saldırıya ABD’nin vereceği tepkiyi beklemesiyle yatay seyretti.

Petrol, piyasanın, küresel ham petrol üretimi için kilit öneme sahip bir bölgede gerilimin tırmanması riskini doğurabilecek Ürdün’deki Amerikan birliklerine yönelik saldırıya ABD’nin vereceği tepkiyi beklemesiyle yatay seyretti.

Brent ham petrolü, İran’ın uzak durmaya çalıştığı ABD askerlerine yönelik drone saldırısına rağmen Pazartesi günü yüzde 1,4 kayıp yaşadıktan sonra varil başına 82 doların üzerinde işlem gördü. OPEC+’nın yeni üretim kesintilerine yavaş bir başlangıç yaptığını gösteren veriler fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor. ABD ham petrolü istikrar gösterdi.

Yetkililere ve uzmanlara göre Beyaz Saray, Tahran’la doğrudan bir savaşa yol açmadan İran’ı ve onun vekillerini caydıracak kadar sert bir yanıt arıyor. Başkan Joe Biden’ın önündeki zorluk, seçim yılında petrol fiyatlarında bir sıçrama yaratmadan dayanıklılık göstermektir.

Petrol, Yemen merkezli Husi isyancıların Cuma günü bir yakıt tankerine düzenlenen saldırı da dahil olmak üzere Kızıldeniz’deki ticari nakliyeye yönelik düşmanlıklarının artmasının ardından aylık kazanç yolunda ilerliyor. Yine de OPEC dışı üreticilerden gelen güçlü arz ve talebe ilişkin endişeler görünüm üzerinde baskı yarattı.

Biden, bazı Cumhuriyetçilerin İran’ı doğrudan vurması yönünde baskıyla karşı karşıya, ancak en olası senaryo, ülke dışındaki İran’a bağlı varlıkların hedef alınması. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, başkanın hem Pazar hem de Pazartesi günü ulusal güvenlik ekibiyle görüştüğünü ve “önündeki seçenekleri değerlendirdiğini” söyledi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu