ÇevreManşetYerel Haberler

Taşkent Doğa Parkı’ndan Uyarı…

Taşkent Doğa Parkı, Kıbrıs adasında “Gufi” olarak bilinen Kıbrıs Engereği (Macrovipera lebetina lebetina) hakkında önemli bir duyuru yaptı.

Taşkent Doğa Parkı, Kıbrıs adasında “Gufi” olarak bilinen Kıbrıs Engereği (Macrovipera lebetina lebetina) hakkında önemli bir duyuru yaptı.

Taşkent Doğa Parkı, Kıbrıs’ın tek zehirli yılan türü olan bu engerek, Akdeniz iklimine mükemmel bir şekilde uyum sağladığını kaydederek, “Adaya özgü ve koruma altındadır” dedi.

“Halk arasında büyük bir korku kaynağı olmasına rağmen, Kıbrıs engereği sanıldığı kadar tehlikeli değil” şeklinde devam eden açıklamada, Kıbrıs engereği ısırıklarına karşı en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak önerilirken, bu yılanlar tehdit edilmedikçe insanlara zarar verme eğiliminde değillerdir. Zehirli olmasına rağmen, insanlarla temastan kaçınır ve avı olarak görmediği canlılardan uzak durur. Tehdit hissettiklerinde ise hareketsiz kalarak, tehdit unsurunun uzaklaşmasını beklerler…” bilgisi de paylaşıldı

Taşkent Doğa Parkı’ndan yapılan açıklamada, doğada bir Kıbrıs engereği ile karşılaşıldığında yapılması gereken tek şeyin yılanı rahatsız etmeden uzaklaşmak olduğu vurgulandı. Son 70 yıl içinde Kıbrıs engereği saldırısı sonucu hayatını kaybeden bir vaka bulunmuyor. Bahçenizde bir Kıbrıs engereği ile karşılaştığınızda, yılan ile göz temasını kaybetmeden 1190 Yaban Hayat Destek Hattı’nı aramanız yeterli.

Taşkent Doğa Parkı’ndan yapılan açıklamanın tamamı:

Viperidae familyasına ait zehirli bir yılan türü olan Kıbrıs Engereği (Macrovipera lebetina lebetina), Kıbrıs adasında Gufi olarak bilinmektedir. Koruma altında olan bu yılanlar, Kıbrıs adasına alt tür endemiktir. Akdeniz iklimine oldukça iyi adapte olmuş olan bu yılanlar, adamızın tek zehirli yılan türüdür. İnsanlarımızın korkulu rüyası haline gelmiş olan bu canlılar aslında düşünüldüğü kadar tehlikeli değildir. Bir Kıbrıs engereği tarafından ısırılma durumunda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilmektedir. Kıbrıs engereği de diğer yaban hayvanları gibi tehdit edilmediği sürece ısırma, saldırma veya zarar verme eylemine geçmemektedir. Zehirli olmalarına rağmen bu güzel canlılar, insanlarla temas etmekten kaçınmakta ve avı olarak görmediği canlılardan uzak durmaktadır. Kıbrıs engerekleri bir tehdit unsuru ile karşılaştıklarında hareket etmeden unsurun alandan ayrılmasını beklemektedir. Doğada bir Kıbrıs engereği ile karşılaşmanız durumunda onu rahatsız etmeden uzaklaşmanız yeterlidir. Adamızda Kıbrıs engereği saldırısı sonucu hayatını kaybeden insan vakası son 70 yıl içerisinde bulunmamaktadır. Bahçenizde bir Kıbrıs engereği ile karşılaşmanız durumunda yılan ile göz temasını kaybetmeden 1190 Yaban Hayat Destek Hattı’nı arayınız.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu