ManşetYerel Haberler

“Trafik Eğitim Parkı Personeli İstifa Etmedi İstifaya Zorlanıyor”

Trafik Kazalarını Önleme Derneği sorumluluğu altındaki Trafik Eğitim Parkı altında görev yapan Trafik Eğitimi personeli, istifa etmediklerini istifaya zorlandıklarını vurguladı.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği sorumluluğu altındaki Trafik Eğitim Parkı altında görev yapan Trafik Eğitimi personeli, istifa etmediklerini istifaya zorlandıklarını vurguladı.

Trafik Eğitimi personeli, 14 yıldır bin bir zorluk ve sorunla mücadele ederek icra ettikleri görevlerine bütçe olmadığı gerekçesiyle ‘Ya yıllık izin kullanarak evlerinize gidersiniz ya da gönüllü olarak çalışmaya devam edersiniz’ dendiğini belirtti.
Mağduriyet yaşadıklarını söyleyen eğitmenler, Aralık 2023 yılında biten sözleşmelerinin bütçe yetersizliğim öne sürülerek yenilenmediğini kaydetti.
Trafik Eğitim Parkı’nın giderleri 2010- 2013 yılları arası İçişleri Bakanlığı’ndan, 2014 yılından itibaren de Ulaştırma Bakanlığı tarafından karşılandığından bahseden 4 eğitmen, “Mart ayı içerisinde Dernek Başkanı ile yaptığımız toplantıda, Ulaştırma Bakanlığı üst düzey yöneticilerinin maaşlarımızı çok bulduğunu, barem artışlarını, 13. maaşı ve hayat pahalılığını kaldırdığını, ‘İsteyenin çalışmasını, istemeyenin istifa etmesini’ sözlü olarak bize bildirdi” şeklinde konuştu.

Trafik Eğitmenleri, Mevcut yasalarla 14 yılda haklı olarak elde edilen tüm kazanımlarının bir anda silinip istifa etmeye zorlandıklarından bahsederek, “Trafik Parkı Personeli olarak tüm yasal haklarımızı sonuna kadar arayacak ve mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

Trafik Eğitmenleri 2010 yılından bu güne, 80 binin üzerinde platformda ‘Trafikte bir can daha kurtarmak’ ana hedefi ile eğitimler verdiklerini vurgulayarak,

Trafik Eğitim Parkı personelinin açıklamasının tamamı şu şekilde:
Bizler aşağıda isimleri yazılı olan Trafik Kazalarını Önleme Derneği çalışanları olup, aşağıdaki hususları kamuoyunun bilgisine getirmeyi bir görev olarak görüyoruz.
Bizler Vedia Ateş, Meryem Kayral, Nesil Garanti Özön (Trafik Eğitmeni) ve Mesut Büyükakşeker (Yardımcı Personel) olarak 2010 yılından beridir Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nin personeliyiz. Derneğin sorumluluğu altındaki Turkcell Trafik Eğitim Park’ında görev yapıyoruz.
Derneğin yaptığı gazete duyurusu ile açılan münhale yaptığımız başvuru sonucunda işe alınmış, pedagoji eğitimini tamamlamış öğretmenleriz. Trafik konusundaki eğitimimizi TC İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğün’de alıp gerekli sınavları başarı ile tamamladıktan sonra Trafik Eğitmeni olarak göreve başladık.
2010 yılından 31 Aralık 2023 tarihine kadar Trafik Eğitim Parkı personeli olarak:
1. Saat kavramı olmadan, gerek öğle sıcağında gerekse soğuğun içinde açık havada 5 yaştan başlayıp yetişkin yaş gruplarına kadar birçok farklı konuda teorik ve pratik trafik eğitimleri verdik.
2. Her bir personel işine, gerekli önemi vererek, özveriyle, canla başla ve ‘Ne kadar kişiye eğitim verip trafik kültürünü ve bilincini aşılayabilirsek bir can daha kurtarmış olacaktık.’ inancı ve düşüncesi ile görevini bunca yıl sürdürdük.
3. Bugüne kadar 80 binin üzerinde gerek Trafik Eğitim Parkı’nda gerekse davet edildiğimiz her platformda bu eğitimleri verdik. Bizce bu rakam küçümsenemeycek bir rakamdan da öte özveriyle verilmiş emektir.
4. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yayınlanan genelge ile adadaki tüm ilkokul 3. 4. ve 5. sınıf öğrencilerine her gün teorik ve pratik trafik eğitimleri vererek öğrencileri küçük yaştan trafiğe duyarlı bireyler olarak yetiştirilmesine katkı koyduk.
5. Bunun yanında üniversite öğrencilerine türkçe ve ingilizce olarak ‘Sol Trafik Oryantasyon Eğitimi’, Askeri Personel ve Ailelerine ‘Trafik Oryantasyon Eğitimi’, Ambulans Şoförlerine’ Mesleki Sürüş Eğitimi’, T İzni alacak olan Taksi ve Otobüs Şoförlereine ‘Güvenli Sürüş ve Refakatçi Eğitimi’ sunduk.
6. Ayrıca ülke sürücüleri için kullanılacak olan Trafik Eğitim Kitabı’nın hazırlanmasında, günümüze göre revize edilmesinde ve soru bankalarının hazırlanmasında çok büyük emek ve katkılarımız olmuştur.

2010 yılından bu güne gelene kadar yaptığımız tüm bu çalışmalar hiç de kolay olmadı. Çok sorunlar yaşadık, çok zor durumlarda kaldık ancak yılmadık. ‘Trafikte bir can daha kurtarmak’ ana hedefimiz oldu. Yaşadığımız sorunlar arasında elektriksiz bırakıldığımız, telefon hatlarının kesildiği ve içme suyumuzun bile olmadığı 10 m2 bir ofiste çok zor günlerde yaşadık ama eğitimlerimize hiç bir zaman ara vermedik.
‘Yetersiz bütçe’ mazareti ile öğrenci taşımacılığının yapılmadığı zamanlarda bile kendi olanaklarımızla okul okul gezerek trafik eğitimini hiç bir zaman aksatmamaya özen gösterdik.

TRAFİK KAZALARINI ÖNLEME DERNEĞİ BAŞKANI SN. MEHMET ZEKI AVCI’ DAN HİÇBİR DESTEK GÖRMEDİK

2 Ocak 2024 tarihinde Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı tarafından tüm personel toplantıya çağrılarak bütçe sıkıntılarından bahsedip bize sözlü olarak iki seçenek sunuldu. ‘Ya yıllık izin kullanarak evlerinize gidersiniz ya da gönüllü olarak çalışmaya devam edersiniz’ denildi.
Ne kadar üzücü k,i bu kadar emek ve çalışmanın sonunda Dernek Başkanı tarafından evlerimize gönderildik.
Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayları boyunca sorunun çözülmesi adına bekletildik. Çalışmalarımıza evlerimizden devam ettik. Derneğin toplantıları, TV programları ve acil işler aksatılmadan tarafımızdan yapılmaya devam edildi ve bu süre zarfında Dernek Başkanından hiç bir destek görmedik.

MAKAM VE KOLTUK UĞRUNA PERSONELİN EMEK VE KAZANIMLARI HİÇE SAYILMAK İSTENİYOR

Trafik Eğitim Parkı’nın giderleri 2010- 2013 yılları arası İçişleri Bakanlığı’ndan, 2014 yılından itibaren de Ulaştırma Bakanlığı tarafından karşılanmaktaydı. Mart ayı içerisinde Dernek Başkanı ile yaptığımız toplantıda, Ulaştırma Bakanlığı üst düzey yöneticilerinin maaşlarımızı çok bulduğunu, barem artışlarını, 13. maaşı ve hayat pahalılığını kaldırdığını, ‘İsteyenin çalışmasını, istemeyenin istifa etmesini’ sözlü olarak bize bildirdi.
Mevcut yasalarla 14 yılda haklı olarak elde edilen tüm kazanımlar bir anda silinip istifa etmeye zorlanıyoruz. 14 yıllık deneyime, bilgi donanımına sahip personeli kimse korumuyor.
Ne yazık ki. Sn. Dernek Başkanı kendi şahsi çıkar ve emelleri uğruna gerçeği çarpıtarak, bizim istifa ettiğimizi dile getirip yanıltıcı beyanlarda bulunuyor.

PERSONEL İSTİFA ETMEDİ

Trafik kazalarının pik yaptığı bu dönemde, alanında özel eğitim almış olan kişiler olarak, bütçe yetersizliği adı altında işimizden uzaklaştırılmanın ve hem günümüze hem de geleceğe yönelik olarak pozitif anlamda katkı koyamamanın üzüntüsünü ve çaresizliğini içimizde yaşayarak:
Kendilerini anayasa ve yasaların üzerinde gören bu zihniyet karşısında, Trafik Parkı Personeli olarak tüm yasal haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı ve mücadele edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.

TRAFİKTE CANLAR İÇİN MÜCADELEYE DEVAM!

Saygılarımızla,
Trafik Eğitim Parkı Çalışanları
Vedia Ateş
Meryem Kayral
Nesil Garanti Özön
Mesut Büyükakşeker

Diğer Haberler

Başa dön tuşu