ManşetYerel Haberler

Üstel, Et Konusunda Açıklamalarda Bulundu

Başbakan Ünal Üstel, Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) üzerinden ülkeye getirilecek donmuş kuzu etinin satışının 400 TL’yi geçmeyeceğini açıkladı.

Başbakan Ünal Üstel, Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) üzerinden ülkeye getirilecek donmuş kuzu etinin satışının 400 TL’yi geçmeyeceğini açıkladı.

Üstel, hükümet olarak üretimi her alanda desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini de ifade etti.

Başbakan Ünal Üstel, Ulusal Birlik Partisi genişletilmiş MYK toplantısı sonrası basına açıklama yaptı. Toplantıya, bakanlar ve MYK üyeleri katıldı.

Başbakan Ünal Üstel de, bugün UBP’li bakanlar ve MYK üyeleri ile birlikte ülkedeki ve ekonomideki sorunları ele aldıklarını söyledi, ayrıca hayvancıların devam eden eylemini de ele aldıklarını belirtti.

Hayvan Üreticileri Birliği eylemine saygı duyduklarını ifade eden Üstel, göreve geldikleri günden itibaren üretimi üreticiyi ve dar gelirlileri desteklediklerini kaydetti.

Üstel, et konusunda yaşanan sıkıntılara işaret ederek, dünyadaki uygulamalardan da yararlanarak özellikle dar gelirli insanların ete ulaşması ve güneye kayan alışverişin önüne geçmek amacıyla tüm kesimlerle görüştüklerini belirtti.

Bu çerçevede hayvancılar ve kasaplarla anlaşmalar yaptıklarını anlatan Üstel, hükümet olarak halkın ete daha ucuza ulaşmasını sağlayacaklarını; bunu üretimi destekleyerek yapacaklarını söyledi.

Üretime verilen öneme vurgu yapan ve bugüne kadar görülmemiş destekler verdiklerini ifade eden Üstel, hayvancılarla, kasaplarla görüştüklerini, gereken destek ve teşvikleri verdiklerini ancak et fiyatlarının kilosunun 550 TL’yi geçmeyeceği şartını koyduklarını anlattı.

Güneye kayan alışverişin kuzu kesim sayısını düşürdüğünü, “et bohçacılarını” türettiğini ifade eden Üstel, üretime verilen desteklerdeki amacın yerli üretimi geliştirmek olduğunu, bu desteklerle düşen kuzu kesimi sayısının tekrardan yükseldiğini kaydetti.

Donmuş etin ülkeye getirilmesi kararı sonrası teşviklerin yükseltildiğini ifade eden Üstel, hükümet olarak halkı et ile buluşturacaklarını, et ithalini devletin yapacağını ve kilo fiyatının 400 TL’yi geçmeyeceğini açıkladı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu