ManşetYerel Haberler

Üstel: “İktisadi Ve Mali İşbirliği Anlaşması”nın En Büyük Anlaşma

Başbakan Ünal Üstel, 2024 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması”nın, KKTC ile Türkiye arasındaki “en büyük” anlaşma olduğunu söyledi.

Başbakan Ünal Üstel, 2024 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması”nın, KKTC ile Türkiye arasındaki “en büyük” anlaşma olduğunu söyledi.

Üstel, TC Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile bir araya gelerek yakın zamanda imzalanan “2024 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması” kapsamında gerçekleştirilmesi öngörülen öncelikli projeleri ele aldı.

Görüşmeye ilişkin Üstel, KKTC’de yaşayan halk ve ülkeleri için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ile sık sık bir araya geldiklerini ve projeleri konuştuklarını aktararak, bugünkü görüşmede de 5 Haziran’da imzalanan anlaşmada öncelik verilecek alanlar üzerine görüştüklerini ifade etti.

Üstel, bu anlaşmanın tarihin “en büyük” protokolü olduğunu ve Türkiye’nin KKTC için 16 milyar liralık bütçe ayırdığını kaydederek, geçmişte 2012’de başlayan “Asrın Projesi”nin 2015’te bittiğini ve KKTC’deki bazı bölgelere su erişimi konusunda adımlar atmaya devam edeceklerini anlattı.

Yenilenen Ercan Havalimanı’nın kullanıma açılmasıyla kısa sürede yüzde 45 yolcu artışı olduğunu aktaran Üstel, ülkedeki bütün ekonomik sıkıntılara rağmen ülke ekonomisinin yavaş yavaş daha iyi bir noktaya geldiğinin göstergesi olduğunu dile getirdi.

Üstel, KKTC’de sağlık ve ulaştırma gibi çeşitli alanlarda ülkenin ihtiyacına göre çalışmalar yapmak ve çeşitli alanlara öncelik vermek için Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ile görüştüklerini ifade etti.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu