ManşetPolisiye

Uyuşturucu Zanlıları Yeniden Mahkemeye Çıkarıldı

Ercan Havalimanında ele geçirilen 12 kilo 850 gram uyuşturucuyla ilgili tutuklanan M.B., Z.B. yeniden  mahkemeye çıkarıldı.

Ercan Havalimanında ele geçirilen 12 kilo 850 gram uyuşturucuyla ilgili tutuklanan M.B., Z.B. yeniden  mahkemeye çıkarıldı.

Polis memuru Fezile Kesat mahkemede olguları aktardı.

Polis, 28 Nisan 2024 tarihinde saat 09.00’da Ercan Havalimanında M.B.’nın valizinde Gümrük ve Rüsumat Dairesi görevlileri tarafından yapılan kontrolde, yarım kiloluk paketler halinde 26 pakette 12 kilogram 850 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu bulunarak emare olarak alındığını söyledi.

Polis, M.B.’nın ifadesinde uyuşturucu maddeyi Tayvan’dan siyahi bir şahıstan aldığını, KKTC’ye geldiğinde Gazimağusa’ya gidip, yönlendirileceği şahsa teslim edeceğini söylediğini, bu iş karşılığında ise 5 bin euro alacağını itiraf ettiğini açıkladı.

Polis, yapılan soruşturma sonucu M.B.’nın ülkeye gelmesi için uçak bileti alan, Gazimağusa’ya girmesi için havaalanına taksi gönderen zanlı Z.B.  ise 29 Nisan 2024 tarihinde saat 03.30 sıralarında Akyar Sınır Kapısından Güney Kıbrıs’a geçerken tespit edildiğini belirtti.

Polis, zanlının yakalanacağını anladığı için telefonundaki tüm yazışmaları sildiğini, fabrika ayarlarına döndüğünü, sim kartını ise imha ettiğini açıkladı. Polis, Z.B.’nin  ifadesinde suçlamaları kabul etmediğini, M.B.’nın  tanımadığını ve ilgisi olmadığını öne sürdüğünü açıkladı.

Polis, M.B.’nın telefonunda yapılan incelemede Z.B.’nın irtibatının tespit edildiğini, kalacağı yerin fotoğrafını attığını gördüklerini açıkladı.

Polis, ayrıca Z.B.’nın evinde bir gram 200 miligram uyuşturucu bulunduğunu söyledi.

Yapılan araştırma sonucu Z.B.nın 2024 yılı Şubat ve Nisan aylarında Tayvan’a gittiğini tespit ettiklerini kaydeden polis, uyuşturucunun oradan temin edilmesinden dolayı zanlının suçla bağlantılı olabileceği şüphesinin güçlendiğini söyledi.

Polis, zanlı M.B.’nın ilk kez adaya geldiğini, ancak Z.B’nin birkaç kez ülkeye giriş-çıkış yaptığının belirlendiğini, her  iki zanlının da ülkeye son girişlerinde turist vizesi aldıklarını belirtti.

Polis memuru, zanlıların cep telefonlarıyla ilgili DATA incelemesinin sürdüğünü, ayrıca Z.B.’in bir aylığına kiraladığı aracın henüz bulunmadığını söyledi.

Polis memuru, her ne kadar soruşturma devam etse de zanlıların araştırmalarının etki edebileceği kısmının tamamlandığını belirtti. Polis, M.B.’nın Hollanda, Z.B.’nın  İngiliz vatandaşı olduğunu, ele geçirilen miktarın yüksek olduğunu ifade ederek, ülkede kalıcı bağları olmayan zanlıların 3 ayı geçmeyecek bir süreyle cezaevine gönderilmelerini talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, işlendiği iddia edilen suçun ciddiyetine vurgu yaparak, zanlıların ülkede kalıcı bağları olmadığına değindi. Bilgeç, zanlıları 3 ayı geçmeyecek süreyle cezaevine gönderdi. (Kamalı Haber)

 

Diğer Haberler

Başa dön tuşu