ManşetÖzel HaberlerYerel Haberler

Vatandaş Tedirgin: Namaz Kılmaya Korkuyoruz

Girne Antik Liman’daki tarihi Ağa Cafer Cami minaresinde meydana gelen çatlaklar ve dökülmeler nedeniyle tehlike sinyalleri veriyor.

Girne Antik Liman’daki tarihi Ağa Cafer Cami minaresinde meydana gelen çatlaklar ve dökülmeler nedeniyle tehlike sinyalleri veriyor.

Yaklaşık 2 sene önce meydana gelen çatlakların fırtınalar nedeniyle derinleştiği görülürken, KIBIRSLI Gazetesi’ne ulaşan vatandaşlar, “Değil cami önünde namaz kılmaya, bu sokakta yürümeye korkuyoruz” dediler.

25 sene önce restorasyonu tamamlanan caminin minaresinde kullanılan taşların farklı olduğu gözlemlenirken, konunun Vakıflar İdaresi’nin bilgisinde olduğu ancak 2 senedir hiçbir önlem alınmadığı öğrenildi.

Turistlerin de uğrak yeri olan 1592’de yapılan tarihi cami, Cuma namazlarında yoğun ilgi görüyor. İbadet için camiye gelenler, kalabalık nedeniyle namazlarını sokakta kılıyor.

 2 SENEDİR BÖYLE…

Gazetemize konuşan bir vatandaş, 2022 yılı kasım ayında minarenin taşlarının yan taraftaki restorana düştüğünü, şans eseri kimseye zarar gelmediğini belirterek şunları söyledi:

Her Cuma burası kalabalık oluyor. Namaz sokağa taşıyor. Hemen minarenin altında namaz kılınıyor. Her fırtınada çatlaklar biraz daha derinleşiyor. Namaz kılmaya korkuyoruz. Birine bir şey olacak. Tamiratı yapılana kadar ibadete kapatsınlar…

Minaredeki çatlakların 2 sene önce Kıbrıs Türk Vakıflar İdaresi’ne bildirildiği, ancak hiçbir önlem alınmadığı öğrenildi.

Vatandaşlar, bir felaket yaşanmadan yetkilileri göreve çağırdı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu