ManşetSiyaset

“Yabancıların Mülkiyet Hakkı Ve Nüfus Sınırlandırılmalı”

Meclis Genel Kurulu’nun olağanüstü toplantısında konuşan CTP lideri Erhürman, Kıbrıslı Türklerin yok oluş noktasına geldiğini ifade ederek, “Yabancıların mülkiyet hakkı ve nüfus sınırlandırılmalı” dedi, bu konuda yasa önerisi sunacaklarını söyledi. 

Meclis Genel Kurulu’nun olağanüstü toplantısında konuşan CTP lideri Erhürman, Kıbrıslı Türklerin yok oluş noktasına geldiğini ifade ederek, “Yabancıların mülkiyet hakkı ve nüfus sınırlandırılmalı” dedi, bu konuda yasa önerisi sunacaklarını söyledi. 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu olağanüstü toplandı. Kürsüye ilk çıkan isim CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman oldu.

Erhürman, Hükümetin “istikrar” söylemini “paçavraya” çevirdiğini ifade eden Erhürman, yapılan kabine değişikliğine dikkat çekerek, “Sanki müdürü, müsteşarı ben atamışım gibi hepsi değişiyor. Bu maliyete ek külfet de getiriyor. Sokakta bir vatandaş bile bu kabine değişikliğini memleketin menfaatine yaptığınıza inanıyorsa tükürsünler yüzüme” dedi.UBP – YDP – DP Hükümeti’nin, halka “Bakanları bu yüzden görevden aldık” açıklamasını yapma gereği bile duymadığını belirterek, “Halk kim ki zaten sizin için de açıklama yapasınız” ifadelerini kullandı.Hükümete geldikleri günden bu yana krizlere kriz eklediklerini söyleyen Erhürman, son olarak Pile olayının yaşandığına dikkat çekti. “Herhalde bunu hala bir başarı hikayesi olarak görmeye de devam ediyorsunuz” diyen Erhürman, Pile’deki yol konusunda Kıbrıs Türk tarafının haklı konumundan haksız konumuna düşürüldüğünü söyledi.BM Güvenlik Konseyi’nin Pile’de yaşananlarla ilgili Kıbrıs Türk tarafını suçladığına dikkat çekerek, “Haklı olduğumuz durumda bizi düşürdüğünüz sonuç, BM Güvenlik Konseyi’nin basın açıklamasında yazıyor. Bu saatten sonra yol açılsa da açılmasa da kimseye bunu bir başarı hikayesi olarak yutturamazsınız” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı makamındaki Ersin Tatar başta olmak üzere bazı isimlerin “Rusya bizi tanımak üzere, ofis açıyor, doğrudan uçuş yakındır” gibi söylemlerde bulunduğunu anımsatan Erhürman, “İşte o sözünü ettiğiniz Rusya, bu BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerindendir. Üstelik açıklamalarında Kıbrıs’ta çözümün formülü federasyondur dediler. Bunu size hatırlattılar” dedi.Kıbrıs Türk halkının, tarihinin en ciddi ekonomik krizinin içerisinde olduğunu belirten Erhürman, “Herhalde hepiniz farkındasınız ki alım gücü, bugüne kadar görülmemiş oranda düştü. Ev alamaz, ev kiralayamaz, araba alamaz duruma geldi bu halk. Ama gerçek şu ki alım gücünün bu denli düşmesine karşın piyasadaki toplam talebi düşürmedi. Bu çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

“Bizim ev alamadığımız koşullarda inşaat sektörü daha fazla ev satar duruma geldi, kuaför, berber, eczane daha fazla iş yapmaya başladı. Yabancı nüfus, pandemiden bu yana korkunç şekilde artıyor” diyen Erhürman, “Umarım rakamlara bakıyorsunuzdur. Bu işin rengi çok değişti. Sahadaki emlakçıların açıklamalarını okuyun. İskele, Esentepe, Tatlısu… Bir tane bile Kıbrıslı Türk alıcı yok. Tamamen yabancı pazarı. İskele’de son 1 yılda açılan yeni işletmelerin yüzde 50’si tamamen komisyonculukla ilgili” dedi.

 

Diğer Haberler

Başa dön tuşu