ManşetPolisiye

Yalan Yere Tanıklık Etme Sucundan Mahkemeye Çıkarıldı

Yalan yere tanıklık etme suçundan tutuklanan Tekin Arhun’un şoförü Y.C. teminat talebiyle yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan iş insanı Tekin Arhun’un duruşmasında tanık olarak dinlenen ancak mahkemedeki ifadesinde çelişki fark edilerek, yalan yere tanıklık etme suçundan tutuklanan Arhun’un şoförü Y.C. teminat talebiyle yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Polis memuru Nevzat Gün mahkemede olguları aktardı. Gün, 27 Mayıs 2024 tarihinde, saat 15:00 raddelerinde, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan “Resmi Evrak Sahteleme, Sahtelenmiş Evrağı Tedavüle Sürme ve Sahtekârlıkla Kayıt Temini” meselesi ile ilgili duruşma esnasında tanık olarak sorgulanan zanlı Y. C.’nin, polise verdiği yazılı ifadesine uymayan ve çelişki teşkil edecek şekilde şahadet vererek, adaletin tecellisine engel olup, Lefkoşa Ağır Ceza mahkemesi tarafından muasır tanık olarak ilan edildiğini anlattı.

Polis, aynı gün, zanlının derdest emri gereği tutuklandığını belirterek, duruşma esnasında vermiş olduğu çelişki teşkil eden şahadetin ses kayıtlarının mukayyitlikten temin edildiğini kaydetti.

Mesele ile ilgili zanlının etki edebileceği tahkikat tamamlandığını söyleyen polis, davaları görüşülünceye kadar uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

 Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 75 bin TL nakit teminat yatırması, KKTC vatandaşı muteber iki kefilin 600’er bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

 

NE OLMUŞTU

Zanlı önceki gün ağır ceza mahkemesinde ifade verirken, savcı, bu davanın açılmasına neden olan ilgili raporu almak için duruşma salonu kapısında bekleyip beklemediğini ve ilgili raporu Capital Banka götürüp fotokopi çekip çekmediğini sordu. Zanlı, Arhun’u her zaman arabasının yanında ya da içinde beklediğini, ilgili evrakı ilk kez gördüğünü ve fotokopi çekmediğini söyledi. Savcı, ilgili raporda parmak izlerinin çıktığını söylemesi üzerine zanlı, Capital Bank’la ilgili tüm evraklara dokunabilmiş olacağını söyleyerek, bu evrakı özellikle almadığını belirtti. Savcı, ilgili evrakı Turizm Planlama Dairesi’ne götürüp götürmediğini sordu, zanlı buna “Hayır götürmedim” cevabını verdi. Savcı, zanlının konuyla ilgili verdiği ifadesinde böyle söylemediğini belirterek, düşman tanık ilan etti. (Kamalı Haber)

 

Diğer Haberler

Başa dön tuşu