ManşetYerel Haberler

Yılmaz: Güzelyurt’ta Yarım Kalan Hastaneyi Hızlıca Tamamlayacağız

KKTC’ye bir ziyaret gerçekleştiren Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Güzelyurt Soğuk Hava Deposu ve Entegre Tesisleri Bilgilendirme Toplantısı’nda açıklama yaptı.

KKTC’ye günübirlik resmi ziyarette bulunan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bu sabah Güzelyurt Soğuk Hava Deposu Entegre Tesisleri’nde Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı.

Toplantıya Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, etkinlikte yaptığı konuşmada sağlıktan enerjiye, ulaştırmaya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hayat damarlarını oluşturan sektörlere destek olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Yılmaz, hayata geçecek projenin son dönemde dünyada da hakim olan çevre dostu ve yenilenebilir kaynaklardan istifade etmeyi önceleyen bir proje olduğunu vurguladı.

İki devlet olarak kaynakları verimli şekilde kullanmaya devam edeceklerini belirten Yılmaz, “Bu çerçevede yeni bir Mali İşbirliği Programı üzerinde Sayın Başbakan Üstel ve ekibi ile birlikte çalışıyoruz. Yakın bir sürede bunun da imzasını birlikte atacağız.” dedi.

Yılmaz, “Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin huzur ve refahı için sürdürdüğümüz projeleri bizzat görmek için Güzelyurt’tayız” dedi.

Başbakan Ünal Üstel ile imzaladıkları mutabakat zaptına işaret eden Yılmaz, “KKTC’de üretilen narenciye ürünleri için ilk etapta 15 bin ton, daha sonraki vadede 40 bin ton soğuk hava deposunun inşa edileceğini duyurmuştuk” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, tesise ilişkin detayları da paylaştı.

“GÜZELYURT’TA YARIM KALAN HASTANEYİ HIZLICA TAMAMLAYACAĞIZ”

Yarım kalan Güzelyurt Devlet Hastanesi’ne dikkat çeken Yılmaz, “Sağlığa dönük çok güzel çalışmalar yürütüyoruz. Güzelyurt’ta yarım kalan inşaatı hızlıca tamamlayacağız. Pazartesi günü de inşallah ihalesine çıkılacak” diye konuştu.

“ÜRETİCİNİN YANINDAYIZ”

Yılmaz, “KKTC’nin kalkınmasına destek olmaya devam edeceğiz. Her zaman çiftçilerimizin ve üreticilerimizin yanındayız. Üretici maliyetinin altında kalmamalı, tüketici de makul fiyatlarla ürünlerine ulaşabilmeli. Çiftçilerimize ilk defa bu sene arpa desteği sunduk. Daha etkin bir şekilde üretim yapmaları için bu desteği sunduk. İlk defa… Üreticilerimizi destekliyoruz. Her zaman onların yanında olmaya ve destek olmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Yılmaz, “Mutlu Barış Harekatı’nı bir kez daha anlıyoruz, takdir ediyoruz. Olmasaydı, Kıbrıs Türkü Filistinli kardeşlerimizin yaşadıklarıyla karşılaşabilirdi. Şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle minnetle anıyorum. Onlar sayesinde bir huzur ortamındayız” dedi.

Yılmaz, KKTC’ye olan desteklerinin devam edeceğini vurgulayarak, “KKTC’nin güvence kaynağı olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu