ManşetÖzel HaberlerYerel Haberler

Bebek: Askerin Önü Kapatılıyor, Bunu Durduracağız

BM ile Türk tarafı arasında Pile’de gerginlik yaşanıyor. Rum makamlarının, Pile Türk takımına ait alanda parselasyon yaptığı iddiaları üzerine, belediye ekiplerinin çalışmayı engellemeye çalışmasıyla gergin saatler yaşanıyor.

BM ile Türk tarafı arasında Pile’de gerginlik yaşanıyor. Rum makamlarının, Pile Türk takımına ait alanda parselasyon yaptığı iddiaları üzerine, belediye ekiplerinin çalışmayı engellemeye çalışmasıyla gergin saatler yaşanıyor.  

Gerginlik üzerine çok sayısı BM askeri olay yerine intikal etti.

BM kontrolündeki Pile-Yiğitler yolu yapımı sırasında, BM ile geçtiğimiz ağustos ayında yaşanan gerginlik anlaşmaya varılarak son bulmuştu.

Gerginliğin sebebinin, “gençlik arsaları” için yapılan parselasyon çalışmalarının, Türk tarafına ait topraklara geçtiği yönündeki iddialar olduğu öğrenildi.  

“BUNA İZİN VERMEYİZ…”

Yaşanan gerginliğe ilişkin KIBRISLI Gazetesi’ne açıklama yapan Beyarmudu Belediye Başkanı Bülent Bebek, Güney Kıbrıs’ın tek taraflı olarak Pile Türk takımının arazisinde parselasyon yaptığını, Belediye ekiplerinin bu parselasyona izin vermeyeceğini söyledi.

Bebek, “Rum tarafı tek taraflı olarak parselasyon açmaya çalışıyorlar burada. Zaten yapıyorlardı. Biz bunu belediye olarak durduruyoruz bugün. Barış Gücü burada, iş araçları çalışıyor. Bunların yaptığı parselasyon durdurulacak. Burada Pile anlaşmaları var. Yüzde 50 Türk, yüzde 50 Rum’un ortak paydası ile yapılır bu projeler. Sen diyorsun ki, ‘tek taraflı parselasyon açıyorum’. Yapılan parselasyon Pile Türk takımının alanı. Askerin önü kapatılıyor. Kimse buna müsaade edemez” dedi.

NE OLMUŞTU?

Anımsanacağı üzere Türk tarafının yol çalışmalarını başlattığı Ağustos ayında BM personeli ile Kıbrıs Türk tarafı polisi ve işçileri arasında fiziksel şiddete varan bir gerginlik yaşanmıştı. İş araçları, BM’ye ait araçları sürüklemiş, diplomatik bir kriz patlak vermişti.

BM daha sonra bölgeyle ilgili iki taraf arasında mutabakata varıldığını açıklamıştı. Ancak geçtiğimiz hafta bir basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı olarak atanmış Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs Rum tarafının bölgedeki faaliyetlerini sonlandırması yönünde çağrıda bulunmuş, çatışma çıkma riski olduğunu söylemişti.

Ertuğruloğlu, BM’nin açıkladığı mutabakatla yaşananların zıt düştüğünü öne sürmüştü.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu