ManşetÖzel HaberlerPolisiye

İfadesi ‘Gönüllü’ mü, Değil mi?

Özel ders verdiği 10 yaşındaki erkek öğrencisine cinsel istismarla suçlanan Sanık Mustafa Kadı’nın avukatları gönüllü ifadeye itiraz etti.

Özel ders verdiği 10 yaşındaki erkek öğrencisine cinsel istismarla suçlanan Sanık Mustafa Kadı’nın avukatları gönüllü ifadeye itiraz etti.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 7’inci duruşması dün gerçekleşti. Bugüne kadar 10 tanığın dinlendiği davada, savunma avukatları müvekkilleri Mustafa Kadı’nın baskı ve tehdit altında ifade verdiğini ileri sürerek, gönüllü ifadeye itiraz etti.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyeti itiraz nedeniyle duruşma içinde duruşma yapılmasına karar verdi.

Gerçekleşen dünkü duruşmada tahkikatı yürüten Boğaz Polis Karakolu’nda görevli polis memuru Muhammed Ercan tanık olarak dinlendi.

Ercan, şikayetin yapıldığı andan itibaren yürüttüğü soruşturmayı adım adım anlattı.

İddia makamı Ercan’ın verdiği bilgiler ışığında sanık için Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nden alınan doktor raporu, istismara uğradığı iddia edilen çocuğun yaşını gösteren doğum kayıt belgeleri, sanığın suçlamayı kabul etmediğine dair imzaladığı dava tebliği ve polise verdiği gönüllü ifadeyi emare olarak mahkemeye sundu.

8 MADDEDE GÖNÜLLÜ İFADEYE İTİRAZ…

Sanık avukatları, gönüllü ifadeye 8 maddede itiraz etti.

Savunma avukatları, sanığı Lefkoşa’da tespit ederek tutuklayan polis memurlarının sanığın telefonunu zorla aldığını, kendisini ‘sapıklıkla’ itham ederek tehdit ettiklerini, vardiya çavuşunun ‘korkutucu’ hareketleri olduğunu, haklarının hatırlatılmadığını, ifadenin baskı ve şiddet tehdidi altında alındığını; ifadenin sanığa değil tahkikat çavuşuna ait olduğunu, ifadenin imzalatılması için vaatlerde bulunulduğunu ileri sürerek gönüllü ifadeye itiraz ettiler.

Sanık avukatları ayrıca sanığın ifadesi alınırken avukat hakkından yararlanmadığını da iddia etti.

Tüm itirazlar sonucunda Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, davaya ilişkin duruşma içinde duruşma yapılmasına karar verdi.

Duruşma, 14 Kasım 2023 saat 11:30’da devam edecek.  

Bugüne kadar, içlerinde sosyal hizmetler uzmanları, Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi çocuk psikiyatristleri, çocuğun kendisi ve yaşıtı arkadaşı dahil 10 tanık dinlendi.

Çocuğun yaşadığı travma uzmanlarca anlatıldı; raporlar emare olarak mahkemeye sunuldu.

NE OLMUŞTU?

Sanık Mustafa Kadı, 22 Kasım 2021 tarihinde 10 yaşındaki çocuğun annesi ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Denetleme Kurulu üyesinin Boğaz Karakolu’na yaptığı şikayet üzerine tutuklanmıştı.

O dönem Atatürk İlkokulu’nda öğretmenlik yapan Mustafa Kadı, 21 Eylül-19 Kasım 2021 tarihleri arasında özel ders verdiği erkek çocuğunun cinsel organına ve kalçasına dokunmakla suçlanıyor.

Haber/Selda Bektaş

Diğer Haberler

Başa dön tuşu