ManşetÖzel HaberlerPolisiyeYerel Haberler

İşte Son 8 Ayda Gerçekleşen Çocuk İstismarı Vakaları!

Son 8 ayda, polise ve mahkemeye yansıyan 9 çocuk istismarı ve çocuk tacizi olayında 16 çocuk mağdur oldu.

Son 8 aylık sürede, polise ve mahkemeye yansıyan 9 çocuk istismarı ve çocuk tacizi olayında 16 çocuk mağdur oldu.

Çocukların hepsi güvenli ortamlarında, ya baba, dayı gibi birinci derece akraba ve yakınları tarafından evlerinde; ya da okul ve otobüste istismar edildi.

KIBRISLI Gazetesi, Ocak- Ağustos 2023 tarihleri arasında meydana gelen çocuk istismarı vakalarını derledi.

ÜLKEDE BİR ÇOCUK İSTİSMARI SORUNU VAR…

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Yargıç Fadıl Aksun, geçtiğimiz haziran ayında yaptığı açıklamada, “Bu ülkede artık bir çocuk istismarı sorunu olduğunu kabul etmemiz gerekir. Bu tip suçların önlenmesinde yasa koyucunun belirlediği 6 yıllık ceza haddinin bariz şekilde yetersizliği de açıktır” demişti.

Veriler, Aksun’un açıklamalarını daha net ortaya koyuyor. Zira, son 8 ayda 9 istismar olayı meydana geldi; toplam 16 çocuk mağdur oldu…

İşte o olaylar ve olayların failleri…

HADEME TACİZİ

Lefkoşa’da 7 Ocak 2023 yılında polise yansıyan ve bir ortaokulda meydana geldiği iddia edilen olayda 8 öğrenci taciz edildi.

Bir ortaokulda hademe olarak çalışan H. S., beraberinde, kimliği tespit edilemeyen iki kişiyle birlikte, okuldaki yeni yıl kutlama etkinliklerine gelen 8 öğrenciye cinsel tacizde bulunduğu iddiası ile tutuklandı.

Polis, hademenin çocuklara ‘laf atarak cinsel tacizde bulunduğunu’ belirtmiş, iki kişinin de arandığını açıklamıştı.

CİNSEL SALDIRIYI KAYDA ALDI

19 Ocak 2023’te Lefkoşa’da meydana gelen olayda ise 15 yaşında kız çocuğu cinsel saldırıya uğradı.  Zanlı M.A,  “Çocuğun Cinsel İstismarı, Özel Hayatın Gizliliğini İhlal ve Cinsel Saldırı” suçlamasıyla tutuklandı.

Mahkemede polis, zanlının evindeki salonda alkollü bir şekilde uyuyan kız çocuğunun M.A tarafından cinsel saldırıya uğradığını açıkladı.

Polis ayrıca zanlının bu anı da cep telefonu ile fotoğraf çekerek WhatsApp üzerinden geçici fotoğraf olarak gönderdiğini ve özel hayatın gizliliğini ihlal ettiğini belirtti.

ÖZ OĞLUNA 7 YAŞINDAN BERİ İSTİSMARDA BULUNDU…

16 Şubat 2023’te de polise yansıyan başka bir olay ülkede infiale neden oldu. Baba H.A, 10 yaşındaki oğluna 7 yaşından beri tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklandı.

Kan donduran olay, çocuğun psikoloğunun şikâyeti ile ortaya çıktı.

16 Şubat’ta, Adli Şube’ye giden bir psikolog, danışanı 10 yaşındaki erkek çocuğunun okula gitmek istememesi üzerine terapiye başladığını ve öz babasının kendisine 7 yaşından beri cinsel istismarda bulunduğu yönünde bilgi verdiğini anlattı. 

Polis, 2020 yılı ile 15 Şubat 2023 tarihleri arasında zanlı H.A’nın, “Çocuğun cinsel istismarı ve Çocuğa Cinsel Saldırı” suçlarıyla mahkemeye çıkardı.

AKRABA TACİZİ DE KAYDA ALINDI…

Girne’de 2 Mart 2023 tarihinde yapılan şikâyet üzerine ortaya çıkan diğer bir olayda da, 65 yaşında S.K, akrabası olan 14 yaşındaki kız çocuğuna tacizden tutuklandı.

14 yaşındaki kız çocuğu, 2018-2023 tarihleri arasında akrabası S.K’nın kendisini taciz ettiğini iddia ederek elindeki kamera kaydı ile birlikte polise sığındı.

Polis mahkemede, çocuğun 2023 yılı Mart ayında gerçekeleşen tacizi kayda aldığını, zanlının cinsel organını gösterirken videosunun bulunduğunu açıkladı.

KKTC vatandaşı zanlı yargılanıncaya kadar teminatla serbest bırakıldı.

KUAFÖRDE 13 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA CİNSEL SALDIRI

Lefkoşa’da 12 Nisan 2023’te bir kuaförde meydana gelen olayda da 13 yaşındaki çocuk cinsel saldırıya uğradı.

N.T, Lefkoşa’da işlettiği kuaföre gelen 13 yaşındaki müşterisine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı.

Mahkemede olayı aktaran polis memuru, zanlının Küçükkaymaklı bölgesinde sahibi olduğu işletmeye müşteri olarak gelen 13 yaşındaki çocuğu istismar ederek cinsel saldırıda bulunduğunu aktardı.

Polis, çocuğun şikâyeti üzerine zanlının tutuklandığını, olay esnasına ait çok kısa bir video kaydının bulunduğunu bildirdi.  Zanlı ise kendini ‘masaj yapıyordum’ diyerek savundu.

N.T’nin tutuksuz yargılanmasına karar verildi.

60 YAŞINDAKİ ŞÖFÖRE 4 YIL HAPİS…

10 Mayıs 2023’te Girne’de meydana gelen taciz olayı ise kısa sürede Ağır Ceza’ya taşınarak sonuçlandı.

Girne’de öğrencileri taşıyan serviste, çocuğa cinsel taciz ve cinsel saldırı suçlarından yargılanan 60 yaşındaki Cavit Dülek, 3 davadan 4 yıl hapse mahkûm edildi.

Mahkeme, sanığın 10 Mayıs 2023 tarihinde Girne-Alsancak güzergâhında servise binen öğrencilerden 12 yaşındaki kız çocuğunun göğüslerini ve bacaklarını okşayarak, “cinsel taciz, cinsel istismar ve cinsel saldırı” suçu işlediği açıkladı.

Aynı gün tutuklanan şoförün ayrıca alkollü olduğu da ortaya çıkmıştı.

Yargıç Ozankaya, sanığı mahkûm olduğu 3 davadan 4 yıl hapse mahkûm etti.

ARKADAŞININ 10 YAŞINDAKİ KIZINA SALDIRDI

Girne’de 27 Haziran 2023’te de arkadaşının evine misafirliğe giden S.K, evdeki 10 yaşındaki çocuğa cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı.

Polis, zanlının cep telefonunda yapılan incelemede çocuklarla ilgili birçok video ve fotoğraf belirlediklerini açıkladı.

Polis, kız çocuğunun Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde iki çocuk psikiyatrisi tarafından muayene edildiğini mahkemeye aktardı.

Zanlı ise cezaevine gönderildi.

ÜVEY KIZINA 2 YIL BOYUNCA TECAVÜZ ETTİ

23 Temmuz’da İ.K, 12 yaşındaki üvey kızına 10 yaşından beri tecavüz ettiği gerekçesiyle tutuklandı.

Polis, zanlı İ.K’nin, 2021 ve 2023 yılları arasında Lefkoşa ve Güzelyurt’ta ikinci evliliğinden şuan 12 yaşında olan üvey kızına “çocuğun cinsel istismarı, cinsel saldırı, cinsel taciz” suçlamalarıyla tutuklandığını bildirdi.

Polis, müşteki çocuğun ilk şikâyetini ablasına yaptığını; ifadesinin de sosyal hizmet uzmanları eşliğinde alındığını mahkemeye aktardı.

7 YAŞINDAN BERİ DAYISI TARAFINDAN İSTİSMARA UĞRADI

19 Ağustos’ta ortaya çıkan diğer bir istismar da yine yakın bir akraba tarafından gerçekleşti.

12 yaşındaki kız çocuğuna “cinsel istismar ve cinsel saldırı” suçlarından tutuklanan M.E’nin, çocuğun öz dayısı olduğu ortaya çıktı.

Polis, 2017-2022 tarihleri arasında zanlı M.E.’nin yeğeni olan 12 yaşındaki kız çocuğuna defalarca cinsel saldırıda bulunduktan sonra tecavüze teşebbüs edip çocuğa cinsel istismarda bulunduğunu açıkladı.

M.E., suçlamaları kabul etmeyerek sadece dayı şefkati ile kucağına oturtup yanaklarından öptüğünü anlattı.

Ancak polis,  çocuğun ifadesinin sosyal hizmet uzmanları eşliğinde alındığını ve yeğenine 7 yaşından itibaren cinsel saldırıda bulunduğuna yönelik ifadesinin bulunduğunu belirtti.

Ayrıca, zanlının cep telefonunda ensest ilişkilerle ilgili videolar izlendi belirlendi. Çocuk da ifadesinde dayısının kendisine bu videoları izlettiğini söyledi.

8 aylık sürede gerçekeleşen bu istismar olaylarında 16 çocuk mağdur edildi; hayatları boyunca üzerlerinden atamayacakları bir yükü sırtlandı.

Derleme/ Selda Bektaş

Diğer Haberler

Başa dön tuşu