ManşetPolisiye

Cep Telefonu Çalan Zanlıdan ‘Hacker’ Savunması

Girne’de telefon tamircisinde çalışan ve bilgisayar, cep telefonu çalmaktan tutuklanan zanlı, Ayyıldız Tim isimli Siber Türk hacker grubu tarafından İstanbul’dan geldiğini söyledi; suçlamaları reddetti.

Girne’de telefon tamircisinde çalışan ve bilgisayar, cep telefonu çalmaktan tutuklanan zanlı, Ayyıldız Tim isimli Siber Türk hacker grubu tarafından İstanbul’dan geldiğini söyledi; suçlamaları reddetti.

Girne’de meydana gelen “Emanetçi Tarafından Sirkat” meselesi ile ilgili olarak tutuklanan zanlı İ.B.A tutuklanarak mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren polis memuru, 29 Mayıs 2023 tarihinde Girne’de faaliyet gösteren “Telefon Hastanesi” isimli işletmede çalışmakta olan zanlının, tamir edilmek maksadıyla bırakılan 1 adet Gümüş renk HP marka dizüstü bilgisayar ve 1 adet Siyah renk I Phone 13 Pro Max marka cep telefonunu sirkat ettiğini mahkeme aktardı.

Polis alınan şikayet ve yapılan soruşturma üzerine bahse konu telefonun Girne’de faaliyet gösteren “Çağrı Teknoloji” isimli telefoncuda bulunduğunu ve satan kişinin zanlı olduğunun tespit edildiğini mahkemeye aktardı.

Polis telefonun emare olarak alındığını ancak şikayetçinin belirtmiş olduğu HP marka dizüstü bilgisayarın yapılan tüm aramalara rağmen henüz bulunamadığını belirtti.

Polis zanlının tespit edilmesinin ardından telefon ile arandığını ancak arayanın polis olduğunu öğrendiğinde telefonunu kapatıp bir daha ulaşılamadığını ve zanlı aleyhinde derdest emri temin edildiğini söyledi.

Polis zanlının 20 Nisan 2024 tarihinde Lefke’de tespit edilerek mahkeme emri gereği tutuklandığını, zanlının yapmış olduğu beyanların araştırılacağını ve serbest kalması durumunda tahkikatımıza ve bulunması gerekecek emarelere engel olması kuvvetle muhtemel olduğundan ilk etapta zanlının 3 gün poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Polis şahadeti üzerine söz alan zanlı kendisinin KKTC’ye “Ayyıldız Tim isimli Siber Türk hacker” grubu tarafından görevli olarak İstanbul’dan geldiğini ve böyle bir suç işlemediğini, bu suçtan yargılanırsa psikolojisinin de bozulacağını söyledi.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Cenkay İnan zanlının soruşturma maksatlı 3 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu