ManşetÖzel HaberlerPolisiye

Kayıp Gençler Suriye’de mi? Olayla İlgili 3 Kişi Tutuklandı

10 Mayıs’ta Kumyalı Balıkçı Barınağı’ndan bir hız teknesiyle denize açıldıktan sonra ortadan kaybolan Sıtkı Akargöl ve Emre Arslan’ı arama çalışmaları sürerken, Polis olayla ilgili 3 kişiyi tutukladı.

Sıtkı Akargöl ve Emre Arslan’nın kayboluşunun bugün 9’uncu günü. 10 Mayıs’ta Kumyalı Balıkçı Barınağı’ndan bir hız teknesiyle denize açıldıktan sonra ortadan kaybolan iki genci arama çalışmaları sürüyor.

Polis, soruşturma kapsamında beyaz bir Picup’la hız teknesini Güzelyurt’tan Kumyalı’ya götüren aralarında araç şoförü, tekne sahibi ve tekne makinistini tutukladı.

Edinilen bilgiye göre, zanlılardan birinin Sıtkı Akargöl’le birlikte insan kaçakçılığı suçundan hakkında dosya da bulunuyor.

SURİYE’DE OLABİLİRLER…

Türkiye kıyılarından yapılan aramalar şimdiye kadar sonuç vermezken, iki gencin tekne ile Suriye’ye gitmiş olabileceği şüphesi giderek güçleniyor.

İddiaya göre, 2 gencin kaybolmasının ardında “insan kaçaklığı” var. 2 gencin Suriye’den mülteci getirmek için denize açıldıkları ve şu anda Suriye’de oldukları düşünülüyor.

3 KİŞİ TUTUKLANDI

Kumyalı Balıkçı Barınağı’ndan 10 Mayıs 2024 tarihinde “Yeşilim” adlı tekneyle ayrılan ve geri dönmeyen Sıtkı Akargöl ve Emre Aslan soruşturması kapsamında tutuklanan 3 kişi bugün İskele Kaza Mahkemesi huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede yeminli şahadet veren tahkikat polisi Ahmet Köse, tekne sahibi Y.K, makinist O.T. ve daha önce hakkında insan kaçakçılığı soruşturması bulunan D.Ö’nün 10 Mayıs 2024 tarihinde saat 15.00 raddelerinde Kumyalı Balıkçı Barınağı’ndan zanlı Y.K’ya ait ‘Yeşilim’ adlı sürat teknesi ile Güzelyurt’ta sakin Sıtkı Akargöl ve KKTC’de turist olarak bulunan Emre Aslan’ın denize açılıp, KKTC’den yasa dışı yollarla kaçmalarına yardımcı oldukları gerekçesiyle tutuklandığını söyledi.

ÇELİŞKİLİ İFADELER…

Köse, zanlı Y.K. ile O.T’nin 11 Mayıs 2024 tarihinde gönüllü ifade verdiğini ve ifadelerde çelişkilerin bulunduğunu aktardı.

KIBRISLI Gazetesi’nin elde ettiği bilgilere göre makinist O.T, gençlerle birlikte denize açılmış ancak birkaç dakika sonra tekrar Kumyalı Balıkçı Barınağı’na dönmüştü. O.T, polise ilk verdiği ifadede tekneye bindiğini inkar etmiş, görgü tanıklarının çıkması üzerine ifadesini değiştirmişti.

Polis Köse, 16 Mayıs 2024 tarihinde zanlı D.Ö’nün evinde yapılan aramada birçok cep telefonu bulunduğunu, emare olarak alınan telefonların inceleneceğini kaydetti.

Tahkikat memuru Köse, zanlı D.Ö’nün Sıtkı Akargöl ile birlikte 2022 yılı içinde Güzelyurt’ta birçok kez insan kaçakçılığına ilişkin suç kayıtları bulunduğunu da söyledi.

TEKNENİN İSMİ İNSAN KAÇAKÇILIĞI İLE ANILIYOR…

Köse, “Her ne kadar zanlılar kayıp olan şahısların balığa gitmiş olduklarını iddia etseler de bizler insan kaçakçılığı üzerinde kayıp olduklarını düşünmekteyiz. Söz konusu tekne Girne bölgesinde insan kaçakçılığı vesilesiyle ilgili olarak bilinmesinden dolayı Kumyalı Limanı tercih edildiği düşünülmektedir” açıklamasını yaptı.

Alınacak birçok ifadeler olduğunu ve tahkikatın yeni başladığını aktaran Köse, zanlıların gönüllü olarak ifade vermediğini de belirtti.

Köse, zanlı D.Ö’nün kamere görüntüleriyle belirlendiğini, daha birçok kamera görüntüsünün incelenmesi gerektiğini söyledi.

Köse, tahkikatın selameti açısında zanlıların 3 gün poliste tutuklu kalmasını talep ederek, serbest kalmaları halinde tahkikata etki etme olasılıklarının var olduğunu bildirdi.

Savcı Ayşe Kaymak zanlıların 3 gün poliste tutuklu kalmalarını talep etti. Yargıç Çiğdem Güzeller de zanlıların 3 gün poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

HABERİN DETAYLARINA BURADAN BAKABİLİRSİNİZ…

HABER/SELDA BEKTAŞ

Diğer Haberler

Başa dön tuşu