ManşetPolisiye

Sidal’a Saldıran Zanlılar Olaydan 2 Gün Sonra Tutuklanmış!

Gece yarısı sokakta taşkınlık yapan ve 7 aylık bebeğini uyandırdıkları için kendilerini uyaran Gazeteci Kadir Sidal’a bıçak çeken ve tehdit edip, küfürler savuran zanlılar, dün tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı.

Gece yarısı sokakta taşkınlık yapan ve 7 aylık bebeğini uyandırdıkları için kendilerini uyaran Gazeteci Kadir Sidal’a bıçak çeken ve tehdit edip, küfürler savuran zanlılar, dün tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı.

Gündeme bomba gibi düşen olayda, zanlıların ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldığı iddia edilmiş, Polis Genel Müdürlüğü ise iddiaları yalanlamıştı. Ancak Kamalı Ajans’tan gelen mahkeme haberine göre zanlılar dün tutuklanarak aynı gün mahkeme huzuruna çıkarılarak teminata bağlandı.

23 MAYIS’TA TUTUKLANDILAR MAHKEMEYE ÇIKARILDI

Lefkoşa’da 21 Mayıs’ta meydana gelen “kanunsuz bıçak taşıma, sarhoşluk, sarhoş bir vaziyette tasarrufunda bıçak taşıma, korkutmak için silah taşıma, rahatsızlık, darp ve itale-i lisan” suçlarından tutuklanan zanlılar B.Y ve A.D mahkeme huzuruna çıkarıldılar.

Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren polis,  23 Mayıs 2023 tarihinde zanlılar B.Y’nin “kanunsuz bıçak taşıma, sarhoşluk, sarhoş bir vaziyette tasarrufunda bıçak taşıma, korkutmak için silah taşıma, rahatsızlık, darp ve itale-i lisan”; A.D’nin de  “şiddet tehdidi, sarhoşluk, rahatsızlık ve italei lisan” suçlarından tutuklandıklarını söyledi.

KÜFÜR, TEHDİT…

Polis zanlıların 21 Mayıs 2023 tarihinde saat 02:00 raddelerinde Hamitköy üzerinde aynı yerde sakin zanlı B.Y’nin nefesinde 238 promil alkollü içki tesiri altında ve A.D’nin nefesinde ise 208 promil alkollü içki tesiri altında ortada herhangi bir mazeretleri olmaksızın yüksek sesle bağırıp çağırıp rahatsızlık yaptıkları bir esnada, aynı sokak üzerinde ikamet eden Gazeteci Kadir Sidal’ın apartmandan aşağıya inerek kendilerini uyarması üzerine, B.Y’nin, Sidal’ı sol omzundan itip darp ettikten sonra , ikametgahından alıp kanunsuz olarak taşıdığı ve henüz tespit edilemeyen ahşap saplı 20.25 cm uzunluğundaki bıçağı havaya doğru sallayıp, adı edilene hitaben “s.kerim seni ben kime dokunamazmışım” deyip olay yerine polislerin gelmesi üzerine yine adı edilene hitaben “madem polis geldi bu saatten sonra deport da olsam a. s.kecem” demek suretiyle İtale-İ lisanda bulunduğunu mahkemeye aktardı.

Polis zanlıların suçüstü hali tutuklandıklarını, mesele ile ilgili olarak başlatılan soruşturmanın tamamlandığını ve zanlıların ülkede çalışma izni ile bulunduklarını belirterek mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmalarını talep etti.

TUTUKSUZ YARGILANACAKLAR…

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Nil Elodi Çeliker zanlıların davasında hazır olması makası ile yurt dışına çıkışının yasaklanması, haftada 3 gün ispati vücutta bulunması, 20’şer bin TL nakit teminat yatırmaları ve KKTC vatandaşı muteber birer kefilin 200 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması koşulu ile tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

Kaynak/Kamalı Ajans

POLİSTEN YAPILAN AÇIKLAMA

Öte yandan polis de olayla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

Bazı basın yayın organları ve sosyal medyada; 21 Mayıs 2023 tarihinde, Lefkoşa’da sabaha karşı alkollü içki tesiri altında oldukları sırada, yüksek sesle bağırıp çağırmak suretiyle rahatsızlık yapan iki erkek şahsı, aynı bölgede ikamet eden ve bebeğinin korkup ağladığından dolayı kendilerini uyaran  Özgür Gazete muhabirini darp edip, bıçak çekerek şiddet tehtidinde bulunmaları ile ilgili olayda, polisin zanlıların ifadelerini alıp serbest bıraktığı, söz konusu şahısları hapse atmadığı ve kimlik/pasaportlarına el koymadığı yönünde eleştirilere yer verildiği görülmekterdir.   

Bahse konu olayla ilgili gerçekler aşağıdaki gibidir; Olayın polisin bilgisine gelmesi üzerine derhal olay mahalline intikal eden polis ekibi, söz konusu şahısları suçüstü hali gereği tutuklayarak polis merkezine sevk etmiştir.  

Mesele ile ilgili yürütülen ileri soruşturmada, işlemiş oldukları suçlardan dolayı zanlılara dava tebliğ edilmesine müteakip, 23.05.2023 tarihinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi huzuruna çıkarılarak teminata bağlanmışlardır. Mahkeme emri gereğince zanlıların kimlik/seyahat belgeleri polis tarafından teslim alınmış ve teminat şartlarını yerine getiren zanlılar serbest bırakılmıştır. 

Zanlıların yapılan muhaceret kontrolünde ise, ülkemizde çalışma izinli olarak bulundukları ve  15.05.2023 tarihinden itibaren Lefkoşa Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bir iş yerinde çalıştıkları tespit edilmiştir.

 Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” 

Diğer Haberler

Başa dön tuşu