ManşetPolisiye

“Yeni Yıl Kutlamalarında Ateşli Silah Kullanmayın”

Polis Genel Müdürlüğü, yeni yıl kutlamalarının huzur ve güven ortamında yaşanabilmesi için tüm emniyet ve trafik tedbirlerini üst seviyeye çıkardıklarını duyurarak, halkın da kişisel tedbirlerini alması çağrısında bulundu.

Polis Basın Subaylığından yapılan açıklamada, “155 Polis İmdat, 156 Narkotik” ve “199 İtfaiye” telefon hatlarının 24 saat hizmette olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, can ve mal güvenliğinin tehlikeye düşmemesi için alınması gereken tedbirler şöyle sıralandı:

“Alkollü içki tesiri altında olduğunuz sürüce araç kullanmayınız. Gerekirse alkollü içki tüketmemiş bir yakınınızdan yardım talep edin, taksi hizmetinden faydalanın veya polisi arayın.

Süratli araç kullanmayın. Trafikte önceliğiniz; ‘Sürat yapmak değil, gideceğiniz yere sağlıklı varmak ve sevdiklerinizle kucaklaşmak’ olsun.

Cep telefonları ile ilgili bağlantımızı araç kullanırken tamamen kesmeli, cep telefonu ile konuşmamalı ve mesaj yazıp okumamalıyız.”

“EMNİYET KEMERİ HAYAT KURTARIR”

Polis açıklamasında, emniyet kemerinin önemine de dikkat çekilerek, Emniyet Kemeri Yasası’nın şu hükümleri hatırlatıldı:

“Çocuk araç koltuğu bulunmayan motorlu araçlarda, 3 yaşından küçük çocukların taşınması yasaktır.

Boyları 135-150 cm arasında olan çocukların, motorlu araçların arka koltuğunda oturup emniyet kemeri takması ve boyları 135 cm’den kısa olan çocukların ise arka koltuğa monte edilecek çocuk araç koltuğunda emniyet kemeri takması zorunludur.

Boyları 150 cm’den kısa olan çocukların, motorlu araçların ön koltuğuna oturması yasaktır.”

Açıklamada, motosiklet tipi (motorlu üç tekerlekli, motobisiklet ve ATV dahil) araçları kullanan sürücüler ve yolcuların, can güvenliklerini sağlamak amacıyla “koruyucu kask” takmalarının da zorunlu olduğu hatırlatıldı, can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde araç kullananlar ile trafik kurallarına uymayanların çekinmeden Polis’e ihbar edilmesi gerektiği kaydedildi.

 “YENİ YIL KUTLAMALARINDA ATEŞLİ SİLAH KULLANMAYIN”

Polis açıklamasında, yeni yıl kutlaması sırasında ateşli silahların da kullanılmaması uyarısında bulunularak, kullanmanın suç olduğuna ve polise bildirilmesi gerekliliğine dikkat çekildi.

Evden ayrılırken de güvenlik sistemlerinin kontrol edilmesi, varsa güvenlik kamerası sisteminin aktif ve çalışır durumda olduğuna bakılması, kapı ile pencerelerin mutlaka kilitlenmesi çağrısında bulunularak, elektrikle çalışan cihazların riskleri de vurgulandı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu