Rum Basını

AB Üyeliğinin 20’nci Yıl Dönümünde Etkinlikler…

"Kıbrıs Cumhuriyeti"nin AB’ye üyeliğin 20’nci yıl dönümü güneyde, meclis tarafından düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlandı.

“Kıbrıs Cumhuriyeti”nin AB’ye üyeliğin 20’nci yıl dönümü güneyde, meclis tarafından düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlandı. Etkinliklerdeki konuşma ve verilen mesajlarda Kıbrıs sorununa vurgu yapıldı.

Rum Meclis Başkanı Annita Dimitriu, Kıbrıs’ın “50 yılı aşkın süredir işgal altında olduğunu” öne sürerek bu durumun “Avrupa Birliği’nin de meselesi olduğunu” söyledi.

AKEL Milletvekili Andros Kafkalias ise “AB üyeliğinin Kıbrıslı Rumları çok güçlü yapacağı ve hoşlarına giden çözümü gündeme getireceği için Kıbrıslı Türklerle herhangi bir uzlaşıyı görüşmemeleri gerektiği algısı işlediğini ancak bundan çok uzak olduklarını” kaydetti.

Alithia’ya göre Dimitriu, Rum meclisi tarafından 4 Mayıs 2004’te gerçekleşen AB’ye katılımın 20’nci yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen bir dizi kutlama etkinliğine katılmak üzere Güney Kıbrıs’a giden konuklara, Yeşil Hat sınırının Lefkoşa’daki bölümünü gezdirdi.

Dimitriu, Malta Meclis Başkanı Dr. Angelo Farrugia, Yunanistan Meclis Başkan Yardımcısı Yoannis Plakiotakis, Litvanya Meclis Başkan Yardımcısı Radvile Morkunaite-Mikuleniene ve Slovenya Ulusal Meclis Başkan Yardımcısı Danijel Krivec’e Yeşil Hat’tı gezdirme sebebinin “Kıbrıs’ta 50 yıldır olanları kendi gözleriyle görmeleri” olduğunu söyledi.

AB’ye katılımı “en büyük diplomatik avantaj” olarak niteleyen Dimitriu “Buna rağmen Kıbrıs’ın 50 yılı aşan süredir işgal altında kalması Avrupa meselesidir.” dedi.

Dimitriu, “Herkesin ve AB’nin “sorumluluk üstlenme zamanının geldiğini, barışı, güvenliği, istikrarı sağlamanın başka yolu olmadığını” savundu.

Haravgi’ye göre mecliste dün düzenlenen özel oturumda konuşan AKEL Milletvekili Andros Kafkalias, AKEL’in AB’ye, niteliğine, politikalarına ve yapısına eleştirel yaklaştığını vurguladı.

AB’ye üyeliğin, bütün siyasi güçlerin desteğiyle ve Yunanistan’ın belirleyici rol oynamasıyla elde edilen, yakın tarihlerinin en zirve başarısı olduğunu anlatan Kafkalias, AB’ye katılımın Kıbrıslı Rumları çok güçlü kılacağı, hoşlarına giden çözümü gündeme getireceği için Kıbrıslı Türkler ile herhangi bir uzlaşıyı görüşmemeleri gerektiği algısı işlendiğini ancak bundan çok uzak olunduğunu kaydetti.

Kafkalias, AB’de yapısal olarak hakim olan ekonomik ve jeopolitik menfaatleri ve AB’nin gerçekte nasıl işlediği görmezden gelinerek yakın zamana kadar Türkiye’yi Avrupa yaptırımlarıyla köşeye sıkıştıracakları yanılgısı da işlendiğini ancak bundan da çok uzak olunduğunu belirtti. Kafkalias, AKEL’in AB’ye, niteliğine, politikalarına ve yapılarına eleştirel yaklaşan bir siyasi güç olduğunun bilindiğini de hatırlattı.

Alithia’ya göre özel oturumda konuşan Malta Meclis Başkanı Dr. Angelo Farrugia, Kıbrıs sorununun “AB’nin karşılaştığı en büyük zorlulardan biri olduğunu” söyledi.

METSOLA: AB, BM PLANINA GÖRE YENİDEN BİRLEŞME BAŞARILANA KADAR, GEREKTİĞİ SÜRECE KIBRIS’IN YANINDA OLACAK

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola da, video mesajı gönderdiği etkinlikte, “bir AB ülkesinin zoraki bölündüğünü” iddia ederek bunun yalnız Güney Kıbrıs’ın kaygısı olmadığını savundu. Metsola, “devam eden yeniden birleşme çabalarına destek ve dayanışma” mesajı verdi.

Metsola, çözüm için hep birlikte çalışmanın AB’nin sorumluluğu olduğunu” belirterek “Bir AB devletinin zorla bölünmesi yalnız Kıbrıs’ın endişesi değildir. Bütün Avrupalıların endişesidir, çözmek için birlikte çalışmamız gereken bir sorundur.” dedi. AB’nin yalnız Brüksel ve Strazburg’da değil Doğu Akdeniz’de de Güney Kıbrıs’ın yanında olduğunu söyleyen Metsola “AB, BM planına göre yeniden birleşme başarılana kadar, gerektiği sürece Kıbrıs’ın yanında olacak.” ifadesini kullandı.

SCHİNAS: YENİDEN BİRLEŞMİŞ KIBRIS SORUN İTHAL EDECEK ÇÖZÜMLERİN ÜRÜNÜ OLMAMALI

Haravgi’ye göre Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, Lefkoşa Rum Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenlenen özel etkinlikte, “Yeniden birleşmiş Kıbrıs’ın sorun ithal edecek çözümlerin ürünü değil üniter, işlevsel bir Avrupa devleti, güçlü bir Euro Bölgesi ülkesi olması gerektiğini” söyledi. Schinas, “bu noktada Avrupa’nın siyasi desteğinin kesin ve sarsılmaz olduğunu” belirtti.

Yine aynı gazete Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in de gönderdiği destek mesajında, “Kıbrıs her zaman Avrupa tarihinin ve Avrupa kültürünün kalbindeydi ve 20 yıl önce Avrupa Birliği’nin kalbinde olmayı seçti. O zamandan beri Avrupa, Afrika ve Asya arasında Avrupa’nın ticaret, ekonomi, enerji, denizcilik ve insani bağlantı referans noktası oldu.” ifadelerine yer verdi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu