ManşetTürkiye

Tek Çıkış Vardı, 29 Kişi İçeride Mahsur Kaldı

İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde Gayrettepe'de bulunan Masquerade adlı gece kulübünde çıkan yangında can kaybı 29'a yükseldi.

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde Gayrettepe’de bulunan Masquerade adlı gece kulübünde çıkan yangında can kaybı 29’a yükseldi.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, saat 12.47’de Gayrettepe Mahallesi Gönenoğlu Sokak’ta bulunan 16 katlı binanın eksi 1 ve eksi 2. katında faaliyet gösteren Masquerade adlı gece kulübünde yangın çıktığı belirtildi.

İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. Ekiplerin çalışması sonucu yangın söndürüldü.

İstanbul Valisi Davut Gül, “Yaralananlar ve ölenler gece kulübündeki tadilatta çalışan kişiler” dedi.

Gül ayrıca gece kulübünün, 1987’de ruhsatı aldığı ve bu ruhsatın 2018’de yenilendiği bilgisini paylaştı.

Beşiktaş Belediyesi’nin tadilat yapılan eğlence merkezinde çıkan yangına ilişkin açıklamasında ise “iddia edilen tadilat süreciyle ilgili belediyemize herhangi bir başvuru yapılmamış, izin alınmamış, bilgi verilmemiştir.” denildi.

Yangınla ilgili başlatılan soruşturmada, işletme müdürü ve iş yerinin ortaklarının da aralarında bulunduğu 8 şüpheli gözaltına alındı. Hayatını kaybeden 29 kişiden 28’inin kimlikleri de tespit edildi.

“KAYNAK SIRASINDA TÜP PATLAMASI”

Bu arada İtfaiye kaynaklarından edinilen bilgiye göre; gece kulübünde, ses yalıtımı ve dekor tadilatı çalışmalarında kaynak işlemi yapıldığı sırada yaşanan tüp patlamasıyla elyaf malzemelerin tutuştuğu belirtildi.

Mekanın tek kapısı olduğu öğrenilirken, içeride mahsur kalanlardan çoğunun dumandan zehirlenerek yaşamını yitirdiği belirtildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İstanbul Beşiktaş Gayrettepe’de meydana gelen yangını araştırmak üzere, 3 başmüfettiş ve 2 iş müfettişi görevlendirdi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yangınla ilgili adli soruşturma başlatıldığını ve 3 savcının görevlendirildiği söyleyen Tunç, olay yeri incelemesi ve delil toplama çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu